דף הבית בניין ואחזקה בניין ואחזקה - אחר אפשרויות חימום הבית
אפשרויות חימום הבית
יעל בקר 16/10/11 |  צפיות: 5168

אם תשאלו אנשים רבים כיצד הם היו מדמיינים חופשה רומנטית באמצע החורף, סביר להניח שהרבה מהם היו מזכירים את המילים: צימר, שטיח, שוקו חם, קמינים וכמובן – בן או בת זוג להתכרבל איתם בשמיכות. לכל אחת מהמילים הללו יש משמעות אחרת לגמרי אם מדברים עליהן בהקשר של חורף, כי הן מייד מספקות תחושה של חמימות רק מלדמיין אותן. כשמדמיינים את הסיטואציה השלמה, אתם על המיטה בצימר, מתכרבלים עם בן או עם בת הזוג כשכוס שוקו חם בידיכם ושטיח בצבעי בורדו חמימים מונח לרגליכם ושני קמינים מספקים לכם חום ואור גם יחד כשבחוץ יורד גשם שוטף ורוחות עזות מנשבות, הרי שממש מתחשק להיות שם, באותו צימר, ולהרגיש את החום הנעים הזה שמתפשט לאט בעצמות.

לאורם ולחומם

תחושת החמימות המדוברת נובעת, כמובן, גם מאותם שני קמינים שהוזכרו בתיאור. ואכן, מדובר בסוג מסוים של תנורים, ששימשו את בני האדם כבר בתקופות קדומות בצורות כאלה ואחרות. בעבר היו פשוט מניחים זרדים וענפים בתוך "תנור" שנבנה מאבנים שהונחו זו על גבי זו ועושים מעין מדורה שחיממה את בני השבט. עם התפתחותו האבולוציונית של האדם ועם השתכללות הטכנולוגיה, נבנו תנורים מחומרים חסיני אש אשר בתוכם הוזמו גזעי עצים ואשר כללו כמובן גם ארובה לפינוי העשן שהיתמר מהם. קמינים אלה יצרו בעיה של פיח ולכלוך בתוך מקומות סגורים, אולם אנשים רבים לא היו מוכנים לוותר עליהם פשוט משום שהם היוו מקור חום מצוין. נכון שעל מנת שהם יעבדו צריך היה לצאת החוצה לקושש עצים ואם לא זכרו לעשות זאת לפני שהחל הגשם לרדת הרי שהעצים היו נרטבים ואי אפשר היה להדליק אותם, אולם אם קוששו את העצים בזמן,הרי שאת החום שהתפשט בחלל אי אפשר היה להשוות לזה שנפלט מאף מקור חימום אחר. כמובן שהאש הבוערת סיפקה מלבד חום גם אור, וכך סיפקה לאנשים שעשו שימוש באותה אח בוערת שני צרכים חשובים ביותר.

אז והיום

אם בעבר קמינים פעלו, כאמור, באמצעות עצים שהודלקו באש חמה וטבעית, הרי שהיום הטכנולוגיה מאפשרת הרבה יותר נוחות וקלות בתפעולם. כל מי שמעוניין היום לרכוש אח יכול למצוא קמינים הפועלים באמצעות נפט או גז, בעיצובים מודרניים ומרשימים במיוחד. מי שבכל זאת אוהב את המראה העתיק, יכול למצוא גם קמינים המעוצבים ממש כמו אלה של פעם אשר מבחוץ ממש נראה כאילו עצים בוערים בתוכם, אולם אינם מצריכים תפעול מסורבל כל כך באמצעות עצים אלא מופעלים בקלות בלחיצת כפתור.אנשים שמפעילים צימרים ייחודיים או מקומות אחרים ומעוניינים לשמר בהם את מה שהיה בעבר, יכולים עוד לרכוש קמינים הפועלים באמצעות הבערת עצים, אולם חשוב לציין שגם אלה הם היום מתקנים הרבה יותר בטיחותיים והרבה פחות מלכלכים מאלה שהיו בעבר.

איכות ובטיחות

כאשר רוכשים קמינים חשוב מאוד להקפיד לרכוש כאלה המיוצרים על ידי חברות מובילות ומוכרות בתחום, ולוודא שהם מיוצרים על פי כל דרישות הבטיחות. זאת מכיוון שלמרות הפסטורליה והנוסטלגיה, עדיין מדובר במקור חום שעלול לגרום לשריפה ולנזקים אחרים. הקפידו גם להפעיל את הקמין על פי ההוראות ולא לחרוג מהן, על מנת שתוכלו ליהנות מאורו ומחומו לאורך זמן. חורף נעים וחמים שיהיה!


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 יעל בקר


 


מאמרים נוספים מאת יעל בקר
 
שירותי הסעות ציבוריים ופרטיים
האסוציאציות שמעלה המילה "אוטובוסים" הן לא תמיד בהכרח חיוביות. אולם איזו תהום רחבה פעורה בין האוטובוסים של חברות התחבורה הציבורית לאלו שמסופקים על ידי חברת הסעות פרטית! אין כלל וכלל מקום להשוואה בין השניים.

דודי שמש ומערכות סולאריות
אין זה סוד שללא מקורות אנרגיה קבועים וזמינים לא יתכנו חיים אנושיים מודרניים על פני כדור הארץ. עם זאת, עם השנים "מקור אנרגיה" הפך להיות שם נרדף לדלק ומוצריו. ובכן, מתברר שהטבע מזמן לנו מקורות אנרגיה זמינים יותר וזולים מאוד, מה שמאפשר חיסכון אדיר בכסף, ומה שחשוב יותר, צמצום בזיהום הסביבה. דודי השמש, הקיימים כיום בכל בית בישראל, ממחישים את הנקודה הזאת בצורה הטובה ביותר.

דודי שמש ומערכות סולאריות
אין זה סוד שללא מקורות אנרגיה קבועים וזמינים לא יתכנו חיים אנושיים מודרניים על פני כדור הארץ. עם זאת, עם השנים "מקור אנרגיה" הפך להיות שם נרדף לדלק ומוצריו. ובכן, מתברר שהטבע מזמן לנו מקורות אנרגיה זמינים יותר וזולים מאוד, מה שמאפשר חיסכון אדיר בכסף, ומה שחשוב יותר, צמצום בזיהום הסביבה. דודי השמש, הקיימים כיום בכל בית בישראל, ממחישים את הנקודה הזאת בצורה הטובה ביותר.

אפשרויות לחימום הבית
הקיץ כבר מאחורינו והחור, אוטוטו כבר כאן. זה בדיוק הזמן לחשוב על פתרונות לחימום הבית. חימום תת רצפתי הוא אופציה נהדרת, אך אינה זולה. על כך במאמר הבא.

קצת על לידה
אחד מהתהליכים המדהימים ביותר הוא הלידה. אין דבר שיכול להשתוות לזה. עם זאת, מדובר בתהליך מפחיד מאוד וכואב. הכל על לידה במאמר הבא.

טיפול בחיות מחמד
16/10/11 | חיות מחמד
אם יש לכם חיית מחמד בבית, ולא משנה אם מדובר בכלב, בחתול, באוגר או באיגואנה, מומלץ מאוד שיהיה לכם גם במקום נגיש שכולם יכירו גם מספר טלפון של וטרינר חירום. על תפקידו של וטרינר חירום במאמר הבא.

קצת על פלדות
מהי פלדה? הפלדה היא מתכת חזקה המיוצרת מברזל היציקה. פלדות נבדלות מברזל בתכולת הפחמן הנמוכה שיש בהן (בין 0.5% ל- 1.5%), עובדה אשר הופכת את הפלדות לעמידות יותר בפני מכות וזעזועים בהשוואה לברזל. לכן, אנו עדים ליותר ויותר מוצרים המיוצרים מפלדות ובאים לידי שימוש במגוון רחב של תעשיות ותחומים.

פטנטים שהומצאו על ידי נשים
המצאות פטנטים הם עולם גברי? לאו דווקא? במאמר שלפניכם המצאות ופטנטים שהומצאו על ידי נשים.

אפשרויות חימום הבית
לקראת החורף מאמר הסוקר את אופציות חימום הבית

קצת על מלגזות
על סוגי מלגזות ושימושיהם במאמר הבא
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI