דף הבית בית משפחה וזוגיות בית משפחה וזוגיות - אחר אפשרויות לחימום הבית
אפשרויות לחימום הבית
יעל בקר 23/10/11 |  צפיות: 5360

עונת החורף מתקרבת ובאה עלינו לטובה, וסוף כל סוף תהיה קצת הפוגה בחום הישראלי הידוע לשמצה. אלא שאנחנו לא ממש אנשי חורף באמת, ורובנו אוהבים להיצמד לתנורי הספירלה הגמדיים שלנו, בתקווה לחלץ עוד איזה שמץ של חום מנחם.

אבל לאלה מאיתנו שרוצים להרגיש באמת חם ונעים בימות החורף, מומלץ לרכוש ולהתקין מערכת חימום תת רצפתי. בניגוד לתנור נקודתי, המפזר חום באזור קטן סביב, חימום תת רצפתי נובע ממערך של צינורות המצויים מתחת לרצפה. הצינורות מובילים בדרך כלל מים חמים או קיטור (ואף גז או חשמל), מתחממים בעצמם ובתוך כך מחממים את האוויר ואת הרצפה שמעליהם. הרצפה, בתורה, פולטת את החום העדין, ומחממת את כל חללי הבית או העסק.

התקנה של מערכת לחימום תת רצפתי, מורכבת מכמה שלבים:

1. מניחים רצועות בידוד מיוחדות לאורך הקירות, במפגש בין הקיר לרצפה (פנלים), וכל על גבי הרצפה עצמה.

2. לאחר מכן פורסים שכבת פוליאתילן דקה על גבי שכבת הבידוד; הניילון ימנע חדירה של לחות, מה שעלול לחבל במערכת ולהוריד את יעילות החימום.

3. בשלב הבא מניחים חומר בידוד מיוחד על גבי הרצפה; חומר שימנע מהחום לברוח אל הקומה התחתונה. כמו כן חומר הבידוד משמש גם כמבודד אקוסטי יעיל.

4. לאחר מכן, ובהתאם לדרישות הלקוח ולצורת המבנה, פורסים את צינור החימום – צינור אחד ארוך בכל חדר במבנה (מה שמאפשר שליטה נפרדת בחום בכל חלל). אם שכבת הבידוד העליונה כוללת שקעים ובליטות, ניתן לשלב את הצינור ביניהם; אם לא, ניתן לפרוס רשת מתכתית, שבין השתי והערב שלה ניתן לשלב את הצינור. כמובן שחשוב להשתמש רק בצינור ארוך אחד, כיוון שהוא זה שמוביל את חומר החימום לכל הכיוונים הרצויים בחלל הבית או העסק.

5. בשלב האחרון יוצקים בטון על גבי כל המערכת, ועליו יונחו המרצפות (כל זה תקף, כמובן במבנה חדש). אם מדובר במערכת המותקנת במבנה קיים, השיטות יהיו מעט שונות.

כמובן שחימום תת רצפתי שכזה אינו נחלתם של כולם, מכיוון שעלויותיו גבוהות בהשוואה לחימום הקונבנציונלי (תנורי גז או ספירלה). אבל כיום המחירים בהחלט נשארים ברמה סבירה, בהשוואה למה שהיה בעבר, והרבה בתי אב ובתי עסק מסוגלים להרשות לעצמם לרכוש מערכת שכזו. אין ספק שזה חוסך הרבה. כיצד בדיוק?

יתרונותיו של חימום תת רצפתי הינם רבים: מפיזור יעיל של החום בכל רחבי המבנה, המשך בחיסכון ניכר בחשמל וחיסכון ענק במקום, וכלה בכך שהוא מתאים לכל סוג של מבנה או רצפה. חימום מסוג זה יכול להתבסס על מים או על חשמל, ובכל מקרה מתקבלת תוצאה זהה – חימום אחיד ונעים. כמובן שיש לשקול היטב האם אנו זקוקים למערכת שכזו, ובמיוחד בארץ כמו שלנו שבה ימי החום רבים מימי הקור. אבל כמובן, כל אחד ושיקוליו הוא.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 יעל בקר


 


מאמרים נוספים מאת יעל בקר
 
שירותי הסעות ציבוריים ופרטיים
האסוציאציות שמעלה המילה "אוטובוסים" הן לא תמיד בהכרח חיוביות. אולם איזו תהום רחבה פעורה בין האוטובוסים של חברות התחבורה הציבורית לאלו שמסופקים על ידי חברת הסעות פרטית! אין כלל וכלל מקום להשוואה בין השניים.

דודי שמש ומערכות סולאריות
אין זה סוד שללא מקורות אנרגיה קבועים וזמינים לא יתכנו חיים אנושיים מודרניים על פני כדור הארץ. עם זאת, עם השנים "מקור אנרגיה" הפך להיות שם נרדף לדלק ומוצריו. ובכן, מתברר שהטבע מזמן לנו מקורות אנרגיה זמינים יותר וזולים מאוד, מה שמאפשר חיסכון אדיר בכסף, ומה שחשוב יותר, צמצום בזיהום הסביבה. דודי השמש, הקיימים כיום בכל בית בישראל, ממחישים את הנקודה הזאת בצורה הטובה ביותר.

דודי שמש ומערכות סולאריות
אין זה סוד שללא מקורות אנרגיה קבועים וזמינים לא יתכנו חיים אנושיים מודרניים על פני כדור הארץ. עם זאת, עם השנים "מקור אנרגיה" הפך להיות שם נרדף לדלק ומוצריו. ובכן, מתברר שהטבע מזמן לנו מקורות אנרגיה זמינים יותר וזולים מאוד, מה שמאפשר חיסכון אדיר בכסף, ומה שחשוב יותר, צמצום בזיהום הסביבה. דודי השמש, הקיימים כיום בכל בית בישראל, ממחישים את הנקודה הזאת בצורה הטובה ביותר.

אפשרויות לחימום הבית
הקיץ כבר מאחורינו והחור, אוטוטו כבר כאן. זה בדיוק הזמן לחשוב על פתרונות לחימום הבית. חימום תת רצפתי הוא אופציה נהדרת, אך אינה זולה. על כך במאמר הבא.

קצת על לידה
אחד מהתהליכים המדהימים ביותר הוא הלידה. אין דבר שיכול להשתוות לזה. עם זאת, מדובר בתהליך מפחיד מאוד וכואב. הכל על לידה במאמר הבא.

טיפול בחיות מחמד
16/10/11 | חיות מחמד
אם יש לכם חיית מחמד בבית, ולא משנה אם מדובר בכלב, בחתול, באוגר או באיגואנה, מומלץ מאוד שיהיה לכם גם במקום נגיש שכולם יכירו גם מספר טלפון של וטרינר חירום. על תפקידו של וטרינר חירום במאמר הבא.

קצת על פלדות
מהי פלדה? הפלדה היא מתכת חזקה המיוצרת מברזל היציקה. פלדות נבדלות מברזל בתכולת הפחמן הנמוכה שיש בהן (בין 0.5% ל- 1.5%), עובדה אשר הופכת את הפלדות לעמידות יותר בפני מכות וזעזועים בהשוואה לברזל. לכן, אנו עדים ליותר ויותר מוצרים המיוצרים מפלדות ובאים לידי שימוש במגוון רחב של תעשיות ותחומים.

פטנטים שהומצאו על ידי נשים
המצאות פטנטים הם עולם גברי? לאו דווקא? במאמר שלפניכם המצאות ופטנטים שהומצאו על ידי נשים.

אפשרויות חימום הבית
לקראת החורף מאמר הסוקר את אופציות חימום הבית

קצת על מלגזות
על סוגי מלגזות ושימושיהם במאמר הבא
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI