דף הבית בית משפחה וזוגיות הריון ולידה קצת על לידה
קצת על לידה
יעל בקר 16/10/11 |  צפיות: 5275

יש נשים שבוחרות ללדת ללא משככים, דבר שיש לו יתרונות וחסרונות. אם בחרת ללכת על לידה טבעית כדאי שתהיי מוכנה להתמודד עם כאבים עזים, לפעמים לאורך שעות ארוכות. לאחר הלידה, ועם הגעת התינוק הביתה, מתחילה תקופה חדשה ומרגשת, אך גם היא עמוסה קשיים שמתגברים עקב חוסר שינה ודאגה, ונשים רבות חוות דכדוך בתקופה זו. בין אם מדובר על ניתוח קיסרי ובין אם לידה טבעית, החוויה היא עוצמתית מאוד, ומרגשת באופן שקשה להבין למי שלא חוותה זאת.

דכדוך לאחר לידה חולף מעצמו, ואין לו טיפול. דיכאון אחרי לידה לעומתו דורש טיפול. לרוב יטופלו האמהות בתרופות נוגדות דיכאון או טיפול פסיכותרפי על ידי פסיכולוג.

יש לידות קשות מאוד וארוכות, ויש כאלו שעוברות "חלק" ובמהירות, זה תלוי בגורמים רבים שלא ניתן לנבא, ואי אפשר להתכונן אליהם. כל אישה הרה, בעיקר כשמדובר בהריון ראשון חוששת מהרגע בו יצא התינוק לאויר העולם. בחלק מן המקרים יש צורך בזירוז לידה. זירוז לידה נעשה על ידי רופא נשים או מיילדת, אשר באופן מלאכותי גורמים לתחילתה של הלידה.זירוז שכזה נעשה במקרים של מצוקה של העובר או של סכנה לאם.

אחת החוויות הכי משמעותיות שאישה עוברת במהלך חייה, היא ללא ספק לידה. העובדה שרוב הנשים מחליטות להיכנס לעוד הריון אחרי לידה, מעידה אולי על אופיו המיוחד של הטבע שגורם לנו לשכוח מהר, או להבין שהתמורה לסבל שלנו גדולה. ניתן לומר שכמו שכל אישה עוברת הריון בצורה שונה, כך גם כל אישה חווה לידה אחרת, וגם אצל אותה אישה יכולים להיות הריונות שונים ולידות שונות. לידה היא משהו שהרבה נשים חוששות ממנו מאוד, ויש להן סיבות טובות. תהליך לידה הוא תהליך קשה מאוד, מכאיב ויכול להיות גם ארוך ואפילו מסוכן.

מהלך לידה מורכב משלושה שלבים – השלב הלטנטי, שלב יציאת התינוק ושלב הלידה האחרון. בזמן הריון נשים רבות לוקחות קורס הכנה ללידה, בו הן לומדות על התהליך אותו הן הולכות לעבור, שלבי הלידה, מה קורה לתינוק במהלך לידה, ומה האופציות שלהן לשיכוך הכאבים בזמן לידה. השני בין אם עברת לידה פשוטה יחסית או מסובכת, תסכמנה רוב הנשים שמדובר בחוויה שאין דומה לה.

נשים רבות, היום יותר מתמיד, בוחרות לעבור לידה בניתוח קיסרי, וזאת ברוב המקרים מסיבות רפואיות. מגמה שמתחזקת בשנים האחרונות היא לעבור ניתוח שכזה גם ללא צורך רפואי בכך, וזאת על מנת להימנע מכאבי הצירים. אחת משמונה נשים תסבול לאחר הלידה מדיכאון. הסימפטומים של התופעה דומים מאוד לאלו של דיכאון "רגיל" ומאופיינים במספר קווים ספציפיים הקשורים בלידה.

תקופת הריון ולידה היא תקופה ארוכה, עם קשיים רבים. נשים רבות עוברות את תאריך הלידה המשוער שלהן והן כבדות, חם להן, הן סובלות מכאבים ומחכות כבר ללדת. נשים שחוו לידה טראומטית נשארות לפעמים עם צלקות נפשיות, עם פחד לעשות עוד ילדים או לחשוב על הריון נוסף, ואפילו עם כעסים לא מודעים כלפי התינוק שזה עתה נולד. לידה היום שונה מעט מבעבר בכך שיש היום אמצעים שמקלים על התהליך מבחינת התחושות ומקלים על הכאבים, יחד עם זאת מדובר על תהליך מורכב, כואב ועוצמתי מאוד.

מאת: אתר בנושא הריון ולידה בייבי בו


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 יעל בקר


 


מאמרים נוספים מאת יעל בקר
 
שירותי הסעות ציבוריים ופרטיים
האסוציאציות שמעלה המילה "אוטובוסים" הן לא תמיד בהכרח חיוביות. אולם איזו תהום רחבה פעורה בין האוטובוסים של חברות התחבורה הציבורית לאלו שמסופקים על ידי חברת הסעות פרטית! אין כלל וכלל מקום להשוואה בין השניים.

דודי שמש ומערכות סולאריות
אין זה סוד שללא מקורות אנרגיה קבועים וזמינים לא יתכנו חיים אנושיים מודרניים על פני כדור הארץ. עם זאת, עם השנים "מקור אנרגיה" הפך להיות שם נרדף לדלק ומוצריו. ובכן, מתברר שהטבע מזמן לנו מקורות אנרגיה זמינים יותר וזולים מאוד, מה שמאפשר חיסכון אדיר בכסף, ומה שחשוב יותר, צמצום בזיהום הסביבה. דודי השמש, הקיימים כיום בכל בית בישראל, ממחישים את הנקודה הזאת בצורה הטובה ביותר.

דודי שמש ומערכות סולאריות
אין זה סוד שללא מקורות אנרגיה קבועים וזמינים לא יתכנו חיים אנושיים מודרניים על פני כדור הארץ. עם זאת, עם השנים "מקור אנרגיה" הפך להיות שם נרדף לדלק ומוצריו. ובכן, מתברר שהטבע מזמן לנו מקורות אנרגיה זמינים יותר וזולים מאוד, מה שמאפשר חיסכון אדיר בכסף, ומה שחשוב יותר, צמצום בזיהום הסביבה. דודי השמש, הקיימים כיום בכל בית בישראל, ממחישים את הנקודה הזאת בצורה הטובה ביותר.

אפשרויות לחימום הבית
הקיץ כבר מאחורינו והחור, אוטוטו כבר כאן. זה בדיוק הזמן לחשוב על פתרונות לחימום הבית. חימום תת רצפתי הוא אופציה נהדרת, אך אינה זולה. על כך במאמר הבא.

קצת על לידה
אחד מהתהליכים המדהימים ביותר הוא הלידה. אין דבר שיכול להשתוות לזה. עם זאת, מדובר בתהליך מפחיד מאוד וכואב. הכל על לידה במאמר הבא.

טיפול בחיות מחמד
16/10/11 | חיות מחמד
אם יש לכם חיית מחמד בבית, ולא משנה אם מדובר בכלב, בחתול, באוגר או באיגואנה, מומלץ מאוד שיהיה לכם גם במקום נגיש שכולם יכירו גם מספר טלפון של וטרינר חירום. על תפקידו של וטרינר חירום במאמר הבא.

קצת על פלדות
מהי פלדה? הפלדה היא מתכת חזקה המיוצרת מברזל היציקה. פלדות נבדלות מברזל בתכולת הפחמן הנמוכה שיש בהן (בין 0.5% ל- 1.5%), עובדה אשר הופכת את הפלדות לעמידות יותר בפני מכות וזעזועים בהשוואה לברזל. לכן, אנו עדים ליותר ויותר מוצרים המיוצרים מפלדות ובאים לידי שימוש במגוון רחב של תעשיות ותחומים.

פטנטים שהומצאו על ידי נשים
המצאות פטנטים הם עולם גברי? לאו דווקא? במאמר שלפניכם המצאות ופטנטים שהומצאו על ידי נשים.

אפשרויות חימום הבית
לקראת החורף מאמר הסוקר את אופציות חימום הבית

קצת על מלגזות
על סוגי מלגזות ושימושיהם במאמר הבא
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI