דף הבית חוק ומשפט גישור ובוררות גישור כחלופה משפטית לפתרון סכסוכים
גישור כחלופה משפטית לפתרון סכסוכים
ד"ר כרמי אומרו 13/03/12 |  צפיות: 15106

גישור הינו הליך המוכר בחוק החל משנת 1984. בשנים האחרונות, בעקבות העומס הרב שנוצר על מערכות המשפט, יותר ויותר מקרים מנותבים אל הליכי גישור שונים עוד בטרם הם מגיעים אל דיוני משפט מוקדמים. חלק מהמקרים, מתאימים באופן אידיאלי לגישור, אינם מצריכים פסיקה של שופט ונפתרים, אולם בחלק מהמקרים, גישור לא מהווה חלופה אפקטיבית, והמקרה מועבר לניהולה של מערכת המשפט ולפסיקתה הסופית.

במאמר שלפניכם, נבאר את מטרותיו של הגישור, יתרונותיו ותחומיו.

מהו גישור?

אומנם, ישנם אנשים רבים המודעים לקיומו של הליך הגישור, אולם, הם אינם בהכרח מבינים את משמעותו, יודעים כיצד הוא מתבצע או מכירים ביתרונותיו, ולכן נסביר זאת כעת.

גישור הינו הליך וולונטרי, שמטרתו ליישב מחלוקות בין שני צדדים מסוכסכים או יותר, באמצעות השגת הסדר שיהיה מקובל על כל אלו הנמצאים במחלוקת. תהליך הגישור עצמו, מתנהל באמצעות דיון פתוח שנערך ברוח טובה ומאפשר לצדדים להביע את עצמם מתוך רצונם החופשי, להציג את רצונותיהם ואף את התנגדויותיהם. במטרה להשיג פשרה שתספק את כלל המעורבים בסכסוך.

גישור בניגוד להליכים משפטיים, אין בכוחו לכפות על הצדדים פתרון מסוים, אלא רק לכוון, להאיר ולהציע לצדדים דרכים שונות באמצעותן יגיעו לפתרון מספק, ולכן הוא מומלץ לשימוש במקרי סכסוך רבים. מעבר לכך, ישנם יתרונות נוספים להליך הגישור על פני הליכים משפטיים, בניהם חיסכון בזמן יקר-השגת תוצאות בזמן קצר יותר ללא המתנה לתזמונם של הערכאות המשפטיות ושאר תאריכי הדיונים, וחסכון בכסף -חסכון בהוצאות משפטיות על עורכי דין ושאר עזרים נהלים משפטיים. חשוב לציין כי הצלחתו של הגישור תלויה בנכונותם של הצדדים לשוחח על מחלוקותיהם, להתפשר, ולהגיע לפתרון באמצעות גורם זר וניטרלי.

סוגי גישור שונים

לאחר שהבהרנו מהו גישור וכיצד הוא מתנהל, נציג כעת סוגים ייחודיים של גישור המותאמים ספציפית למקרי סכסוך שונים.

הסוג הראשון והנפוץ הינו גישור משפחתי. גישור משפחתי כולל בתוכו ענייני גישור זוגי, גישור סכסוכים משפחתיים, ואף גישור גירושין. במסגרת ענף גישורי זה, ניתן ליישב סכסוכים רבים דוגמת: חלוקת ירושה או עזבון, שימוש בנכסי משפחה, יישוב בעיות בין בני זוג, מינוי אפוטרופוס לבן משפחה, ניהול עסק משפחתי או חברה משפחתית וכדומה ואף פתרונות של סכסוכים אחרים שאינם כספיים.

סוג אחר של גישור, הינו גישור עסקי. במסגרת גישור עסקי ניתן לפתור מחלוקות עסקיות כאלה ואחרות באמצעות הליך מהיר וחסכוני. דוגמא לסכסוכים עסקיים נפוצים שהליכי גישור עסקי יכולים לסייע בפתרונם יהיו: מחלוקות בין שותפים עסקיים, בעלי מניות או שותפים לעסקה מסוימת.

סוג נוסף של גישור הוא גישור מסחרי- אזרחי. במסגרת הליכי גישור מסחרי-אזרחי יכללו בדרך כלל ענייני ספק-לקוח ופרשנות חוזים ואף נושאים קרובים כמו למשל: סכסוכי שכנים, יחסי עובד מעביר וכיוצא בזה. לסיכומו של עניין, גישור מאפשר לצדדים המעורבים ליהנות מיתרונות רבים, לדלג על הבירוקרטיה ולחסוך הוצאות יקרות.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ד"ר כרמי אומרו

מכון פתרונות מאגד פתרונות טיפול זוגי, ייעוץ זוגי וגישור ובנוסף הינו אחדהגופים המקצועיים בישראל שמספק הכשרה איכותית בתחומי לימודי ייעוץ זוגי,  קורס גישור וקורס אימון אישי 


מאמרים נוספים מאת ד"ר כרמי אומרו
 
זוגיות והפחד מלהיקשר
03/06/20 | נישואין
בתהליך טיפול זוגי, לעיתים נתקל אצל אחד מבני הזוג בפחד מלהיקשר. תהליך ייעוץ זוגי מזהה את הפחד הזה כמקום בו האדם משייך את המחויבות והקשר הזוגי למצב המאיים על הפרטיות והחופש האישי.

זוגיות והפחד מלהיקשר
03/06/20 | נישואין
בתהליך טיפול זוגי, לעיתים נתקל אצל אחד מבני הזוג בפחד מלהיקשר. תהליך ייעוץ זוגי מזהה את הפחד הזה כמקום בו האדם משייך את המחויבות והקשר הזוגי למצב המאיים על הפרטיות והחופש האישי.

אני מעוניין להתחיל עם נשים אחרות
יואב התקשר אלי "יש לנו משבר בקשר. אשתי ראתה אותי יוצר קשר באתר הכרויות עם נשים אחרות. יש לי צורך להכיר נשים נוספות ואני רוצה לפתוח את הדברים ולשים אותם על השולחן. אנחנו התחתנו בגיל עשרים ולא התנסתי עם נשים נוספות. אני רוצה שהיא תבין את הצורך שלי". לאחר שיחה נוספת עם אשתו, שרצתה להכיר אותי בטלפון קבענו להיפגש למחרת.

המסת הקרח במהלך הייעוץ הזוגי
כיצד מתנהג זוג כשהוא מגיע ליועץ זוגי - מאמר מנקודה קצת אחרת

אימון אישי לכל מטרה
בעולם שלנו, בו פרושות בפנינו כל כך הרבה אפשרויות, לא פעם יוצא שאנחנו מתבלבלים\לא מוצאים את ייעודנו או פשוט נתקעים\נקלעים למשברים שונים. בין אם מדובר במקרים בהם אדם לא יודע לאיזו מסגרת תעסוקתית להיכנס, מצבים לפיהם מתקשים לבחור במסלול לימודים כלשהו ובין אם לא מצליחים לבחור בשיטת ההתנהלות הכלכלית הנכונה. מה עושים? זה פשוט – פונים לקבלת אימון אישי, שהיום מסייע לכל מטרה ומטרה.

תרגילי דמיון מודרך
אחד הענפים הטיפוליים שזוכים להכרה בימנו הוא לא אחר מאשר – דמיון מודרך. טיפול באמצעות דמיון מודרך, נחשב לשיטה נהדרת, פשוטה, ובעלת תוצאות חיוביות מאוד, מה שהופך את הפופולאריות הרבה שנצברת סביב ענף זה להגיונית ומובנת מאליה.

גישור כחלופה משפטית לפתרון סכסוכים
גישור לא מהווה חלופה אפקטיבית, והמקרה מועבר לניהולה של מערכת המשפט ולפסיקתה הסופית. במאמר שלפניכם, נבאר את מטרותיו של הגישור, יתרונותיו ותחומיו.

לימודי דמיון מודרך בדרך אל האושר
13/03/12 | NLP
במאמר קצר זה, נבאר את המושג דמיון מודרך ואף נפרוש בפניכם את התכנים הנלמדים בקורס.

יעילות טיפול זוגי
במאמר זה שלפניכם, נרחיב מעט ונסביר מתי טיפול זוגי מסייע לבני זוג לשקם את הקשר הזוגי שלהם, ואף באילו מקרים טיפול זוגי ייחשב כפחות יעיל.

ייעוץ זוגי ומשפחתי
ידוע לכל, כי כל מערכת יחסים חווה עליות וירידות, פנייה אל ייעוץ זוגי תסייע לבני הזוג ובכלל, למשפחה להתגבר על משבריהם ולשקם את הקשר הזוגי שלהם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI