דף הבית מדעי החברה פסיכולוגיה הבנת התנהגות אחרים
הבנת התנהגות אחרים
גלי 24/05/12 |  צפיות: 14409

ישנם חוקרים שטוענים שכולנו מנסים להבין את האחרים על ידי התבוננות, וניתוח התנהגותם. התיאוריה שלהם טוענת שאנשים מנסים להסיק האם פעולה מסוימת שייכת למאפיין יציב של הפועל. האם האדם המבצע פעולה אלימה הוא פרא? האם אדם התורם כסף לצדקה הוא אלטרואיסט? כדי לענות על כך חשוב להבין שאנשים מסיקים מסקנות לפי שלושה גורמים שרתים : רמת הבחירה, הציפייה ואפקטים.

 

 

רמת הבחירה- התנהגות חופשית הינה אינפורמטיבית יותר מאשר התנהגות כפויה. במחקר בו נבדקים קוראים נאום, בהנחה שנכתב ע"י סטודנט, שאהד או היה נגד פידל קסטרו. לחלק מן הנבדקים נאמר שהסטודנט בחר לבד את העמדה, וחלק נאמר שהעמדה הוכתבה לו. כאשר נתבקשו לקבוע את עמדתו האמיתית של הכותב, הנבדקים הניחו יותר קשר בין הנאום (ההתנהגות) והגישה (אופי), כאשר הסטודנט בחר לבד את העמדה, מאשר כאשר העמדה הוכתבה לו כ גיבוי . מחקר זה תומך בתיאוריה אך גם מסביר כמה מטעויות הייחוס בתפיסה חברתית.


הציפייה- הפעולה אומרת לנו יותר על האדם המבצע אותה כאשר היא לא נובעת מתוך נורמה, מאשר כאשר היא טיפוסית, חלק מתפקיד חברתי (social role), או לחילופין, צפויה בהתחשב בנסיבות. לפיכך, אנשים חושבים שהם יודעים יותר על סטודנט שלובש חליפה מחויטת או על אזרח שמסרב בגלוי לשלם מסים, מאשר על סטודנט הלבוש בג'ינס או אזרח מששלם בזמן. למעשה, הציפייה היא כלי שרת בידי  החוקרים.אפקטים (Effects)- פעולות שמניבות תוצאות מרובות אינן מגלות על כוונת הפועל בבהירות כפי שעושות פעולות שמניבות תוצאה אחת בלבד. לדוגמא, אנו לא נהיה בטוחים מדוע אדם נשאר בעבודתו כאשר היא גם מהנה, גם רווחית, וגם ממוקמת טוב, כאשר כל אחת מהן מספיקה להסבר ההתנהגות. לעומת זאת, נהיה יותר בטוחים לגבי השאלה מדוע אדם נשאר בעבודה חד-גונית, בעלת שכר נמוך, אך ממוקמת מעולה.דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 גלי


 


מאמרים נוספים מאת גלי
 
בניתי אתר. ואז מה?
בניית אתרים זה תחום פורח בארץ, אך אתר חדש אינו שווה הרבה אם אינו מקודם כמו שצריך במנועי החיפוש.

בניית אתר- מתאים לכולם
בעולם היום כול עסק צריך לפנות לחברה בניית אתרים על מנת שיהיה לו נוכחות באינטרנט.

הכל על אתרי הכרויות
03/06/12 | הכרויות
אתרי הכרויות הולכים ומשתלטים על האינטרנט ועל חיי האהבה שלנו.

למה דיאטנית?
יש הרבה דרכים להיאבק בהשמנה אבל דיאטה טובה שתישאר הרבה זמן זה משהו שצריך לעשות אצל דיאטנית מקצועית

הבנת התנהגות אחרים
ישנם חוקרים שטוענים שכולנו מנסים להבין את האחרים על ידי התבוננות, וניתוח התנהגותם. התיאוריה שלהם טוענת שאנשים מנסים להסיק האם פעולה מסוימת שייכת למאפיין יציב של הפועל.

חרדה מרשלנות רפואית בהריון
אני חושבת הרבה על הריון לאחרונה. אני חושבת על איך זה יהיה להיות אמא, ובכלל איך זה ירגיש להיות בהריון. שיתפתי גם את הבן זוג שלי בזה, ואנחנו חושבים על זה ברצינות. חשבתי שאני ממש מוכנה לזה, עד שנתקלתי באיזשהי כתבה על רשלנות רפואית בהריון .

מחקר בתחום אבהות
24/05/12 | הורות
נושא האימהות הוא נושא מאוד מדובר בתקשורת ובתרבות בכלל. עם זאת, מעט מידע קיים על חוויותיהם של אבות ועל מספרם באוכלוסיה. ידוע כי עם הירידה בשיעור הלידות והעלייה בשיעור הגירושין, פוחת הזמן שנמצאים אבות עם ילדיהם. גברים משכילים ומצליחים יותר, מעורבים יותר בגידול ילדיהם. עדיין, מצב ההשגחה היומי על ילדים צעירים שונה.

קידום אתרים- האם צריך את הקורס?
קידום אתרים הוא בין התחומים הכי פרוצים שיש בשוק. אין השכלה נדרשת על מנת לעבוד בתחום ואין מבחנים או בדיקות מצד אף גורם. כול אדם באשר הוא, יכול לקום בבוקר ולקרוא לעצמו מקדם אתרים, אין תעודה מקצועית או כול דבר אחר שהוא נדרש להוכיח או להראות לפני שהוא פונה ללקוחות.

איך מוצאים אהבה ב2012?
בדיוק למטרה זאת נוצר אתר הכרויות . אתרים אלו מרכזים במקום אחד את כול בני הזוג הפוטנציאלים ומאפשרים לך להכיר אנשים חדשים בצורה מהירה.

הרזיה בחגים
חשוב להתכונן נפשית לפני הארוחות המשפחתיות ולתכנן מה מתאים למשטר תזונה נכונה ומה לא.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI