דף הבית חינוך ולימודים הפרעות קשב וריכוז אבחון קשב וריכוז, אבחון הפרעות קשב
אבחון קשב וריכוז, אבחון הפרעות קשב
[email protected] 13/10/14 |  צפיות: 13794

הפרעת קשב וריכוז נובעת ממכלול גורמים ביולוגיים, ופסיכוסוציאליים. הסיבה הראשונית להפרעה זו הינה נירולוגית ובמקרים רבים אף גנטית.

ברוב המקרים, תופעה זו באה לידי ביטוי בשנים הראשונות של בית הספר ועל כן, נשלחים ילדים רבים הסובלים מקשיים בלימודים לאבחון הפרעות קשב.

האבחנה

קיימת חשיבות רבה להיות האבחנה של הפרעת קשב וריכוז אבחנה המבדלת מהפרעות הסתגלות, פיגור, אוטיזם, ליקויי לימדה, הפרעות התנהגות וקשיים פיסיים.

מבחנים

כיום, לא קיים מבחן אחד אשר מאשר או שולל חד משמעית את האבחנה להפרעה זו, וקיים מגוון של שיטות אבחון ביניהן: ראיונות של הילד והוריו, תצפיות, שאלונים, מבחנים קוגניטיביים ובדיקות רפואיות.

השאלון המקוצר של קונרס הינו מבחן התפתחותי אשר ניתן בדרך כלל במפגש הראשון להוריו ומוריו של הילד.

שאלון זה כולל 10 שאלות ונמצא בשימוש נרחב בארץ. יתרונו העיקרי הינו בכך שהוא קצר ומספק מידע וניתוח התנהגות על תפקוד הילד במסגרת הבית והן במסגרת הבית ספרית.

אולם, מבחן זה סובייקטיבי ומספק מידע על התנהגות נצפית בלבד ולא על מידת וסוג הפגיעה בקשב.

על כן, אבחון קשב וריכוז על פי שאלון זה אינה מבדלת מהפרעות כגון היפראקטיביות והפרעות התנהגות.

קיימים מבחנים מקיפים יותר אשר מספקים מידע גם על הפרופיל הפסיכולוגי של הנבדק כגון, מבחן הקונרס המלא, ו- CBCL– Child Behavior Checklist .

אולם, סקאלות אלה נמצאות פחות בשימוש בשל אורכן הפוגע בהיענות למלאם.

מבחן אשר מעריך את מרכיב הקשב ומאפשר הערכה אובייקטיבית למדי הינו מבחן התפקוד המתמשך-

CPT– Continuous Performance Test  הבודק את יכולתו של הילד להתמודד עם משימה משעממת ומונוטונית לאורך זמן.

כיום, מבחן תפקוד מתמשך אשר מקובל בארץ הינו מבחן TOVA .

בבדיקה זו, צופה הילד למשך פרק זמן קבוע בצג המחשב ומתבקש להגיב לגירוי מסוים ולהתעלם מגירוי אחר. לאחר מכן, מנותחים המהירות והדיוק של עיבד המידע באמצעות השואה לתוצאות הנורמטיביות בקרב בני גילו. מבחן טובה נחשב ליעיל ומדויק.

לסיכום,

בשל היות הפרעת הקשב תופעה רבת מימדים, על מנת להבין ולטפל בתופעה באופן היעיל ביותר,  דרוש אבחון קשב וריכוז המסתמך על מספר מימדים.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 [email protected]


 


מאמרים נוספים מאת [email protected]
 
מה חשוב לדעת על הדברת עכברים
עונת הקיץ מתקרבת ומביאה עמה כל מני תופעות כמו ג'וקים. תיקנים, נחשים וכמובן עכברים. עכבר הוא יונק חכם שחובב במיוחד מקומות חשוכים ורטובים.

הקמת אקווריום – כלל העובדות והדברים שחשוב לדעת
06/06/15 | תחביבים
אנשים רבים כיום ברחבי המדינה מחליטים להציב אקווריום בביתם. לפריט נוי זה ישנם מספר יתרונות על פני פריטים אחרים בבית. הראשון, מדובר בעצם בבעל חיים ללא צוררך בתחזוקה תדירה. השני, מדובר בפריט עיצובי מיוחד ודינמי, בו בעצם כל הזמן הנוף משתנה עם תזוזת הדגים. השלישי, ידוע כי אקווריומים ותנועת המים שבתוכם ישנה השפעה מרגיעה על גוף האדם, על פי המסורת הבודהיסטית גוף מים עם דגים מעודד את ההרמוניה בבית.

למי מתאים טיפול של עיבוי שפתיים
ענף הרפואה האסתטית הולך ומתפתח מדי שנה, מדי חודש ואפילו מדי יום. תחום הרפואה כולו נחשף לחידושים ופיתוחים חדשים המתאפשרים בזכות טכנולוגיות חדשות

אוהל בין רגע לטיולים
אנשים רבים אוהבים לטייל לשם הנאה, לצורך הכרת מקומות חדשים, לבילוי בחיק הטבע במסגרת זוגית, משפחתית ועוד. יש סוגי טיולים שונים ואחד הנפוצים ביותר אצל צעירים ושוחרי טבע הם טיולים עם לינת שטח. בטרקים כאלו יש חשיבות רבה להתארגנות מהירה בעת ההגעה לאתר הלינה ובעת עזיבתו. צריך להקים אוהל במהירות לפני שהחשיכה יורדת, ולעיתים, ימי ההליכה הם ארוכים ומתישים. אוהל בן רגע הוא פתרון מושלם למטיילים מהסוג הזה מאחר והקמתו הינה קלה ומהירה.

על ריסוס לבית ועל הדגשים שיש לשים לב בעת ביצועו
הרבה אנשי בוחרים לבצע בביתם אחת לשנה בעיקר לקראת עונת הקיץ החמה ריסוס. ריסוס לבית מאפשר לטפל בבעיה של חרקים ומזיקים וגם מונע את הופעתם

טיפול מילוי קמטים בפנים
סובלים מקמטים? יש לזה פתרון! טיפול ייחודי למילוי קמטים יישר את עור הפנים שלכם ויהפוך אותם להיות צעירים ורעננים כבעבר!

התקרחות גברית – ניתן לנצח את הגנטיקה
תופעת זו הינה תופעה נפוצה מאוד בארצנו. רובנו מאשימים את תופעה זו בשל הקרינה החזקה מהשמש, בשל איכות האוויר הנמוכה בארץ. אך לרוב כלל לא מדובר בגורמים אלו אשר גורמים לאיבוד השיער בקרב גברים.

אבחון ליקויי למידה אצל ילדים
ליקויים בלמידה למיניהם מהוות את נחלתם של ילדים רבים בימנו אנו - אחת הסיבות לעלייה בכמות הילדים אשר מתמודדים עם הבעיה, נובעת מהעובדה, כי בשנים האחרונות ישנה מודעות גבוהה יותר לקיומה

שתלים דנטליים – מה זה בכלל?
שתל דנטלי הוא מושג מעולם רפואת השיניים, והוא למעשה התקן שנועד להשלים שיניים חסרות. המתכת שהוא עשוי ממנה תהיה תמיד אצילה, בדרך כלל טיטניום, או זירקוניום.

אודות בוכנות הידראוליות
בוכנות הידראוליות מציגות מכשיר כוח שעובד באופן קווי. בעיקרון מדובר על גליל שבתוכו פועלת בוכנה שנעה בזכות לחץ שמונע ע"י נוזל. משאבת שמן מזרימה בלחץ אדיר את השמן
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI