דף הבית חוק ומשפט משפחה מהן הסיבות לעריכת הסכם ממון (מבלוג של עו"ד לדיני משפחה)
מהן הסיבות לעריכת הסכם ממון (מבלוג של עו"ד לדיני משפחה)
עו"ד איתן קוהלי 24/05/11 |  צפיות: 3376

התרגשות לפני החתונה, מחשבות תמימות על בית עם גדר לבנה וילדיםהמתרוצצים עם הכלב בחצר… מי מאתנו לא שקע במחשבות על אידיליה משפחתיתורעיון של להזדקן יחד עם אהובינו? אך מציאות חיינו, מוכיחה פעם אחר פעםשנישואין זה לא תמיד לנצח ותופעות של נישואין בגיל מאוחר או אף נישואיםשניים, שלישיים וכו', הפכו לתופעה מוכרת בנוף הישראלי.

כאשר זוג נכנס לחיי הנישואין ולכל אחד כבר רכוש פרטי אשר נצבר טרםהנישואין, רצוי להגן עליו למקרה של גירושין ואף לחסוך סכסוכים מיותריםומלחמות על הרכוש, שלרוב קורות על גבם של ילדים תמימים. הסכם ממון הוא הדרךהבטוחה והיעילה ביותר להגן על הרכוש ולקבוע מראש את דרך חלוקתו, במקרה שלפרידה וגירושין. במאמר שלפניכם ניגע בסיבות העיקריות לעריכת הסכם הממון.

בטרם נכנס לגופו של מאמר זה, חשוב להבין מהו הסכם הממון. הגדרתו בחוקייחסי-ממון בין בני-זוג, התשל"ג-1973: "הסכם בין בני-זוג המסדיר יחסי-ממוןשביניהם (להלן – הסכם- ממון), ושינוי של הסכם כזה, יהיו בכתב."

זוהי הגדרה כללית למדי. לכן החוק מגדיר שעל מנת שלהסכם ממון יהיה תוקףמשפטי מחייב, הוא טעון אישור ביהמ"ש או ביה"ד, שלו הסמכות בענייני נישואיןוגירושין בין בני הזוג. רק במקרה שהסכם הממון נחתם טרם הקידושין, מסתפקיםגם באישור נוטריוני ההופך את ההסכם לבר תוקף משפטי.

להלן רשימת הסיבות העיקריות לעריכת הסכם ממון:

* בעזרת הסכם ממון, ניתן לחשוף מראש כוונות לא טהורות של אחד מבני הזוג.הימנעות או התנגדות נחרצת לחתימה על הסכם ממון, יכולה להצביע על סיבותמשניות ואינטרסנטיות לרצון לבוא בברית הנישואין.

* הסכם ממון שנערך מבעוד מועד, ימנע מצב בו אחד מבני הזוג, יטען לבעלותמלאה או חלקית, על פירות עבודתו של בן הזוג השני, ואף לפירות עבודתוהעתידיים – כפי שקורה לעיתים.

* כשמדובר בנישואים שניים, שלישיים וכו', פעמים רבות הילדים מנישואיםקודמים של בני הזוג, חשים חשופים לאינטרסים כלכליים לא טהורים של בן הזוגהחדש של הוריהם, וזאת עקב חשש לגיטימי לפגיעה בירושתם העתידית. הסכם ממון,יבטל לגמרי חששות מסוג זה, ויאפשר התפתחות יחסים תקינה עם בן הזוג החדש שלהוריהם.

* הליך הגירושין תמיד כואב ולא נעים, הוא גורם סבל רב לכל המעורבים.הסכם ממון יכול, במידה רבה, להקל על ההליך, ולאפשר חלוקה צודקת ובריאה שלהרכוש המעורב, כפי שהתכוונו הצדדים. זה חשוב, במיוחד כאשר מדובר בנישואיםמאוחרים, שניים, שלישיים וכו', כשרכוש רב נצבר על ידי הצדדים בטרםהנישואין.

* הורים רבים מעוניינים לעזור לילדיהם בתחילת חייהם העצמאיים. לזוגותרבים אין אפשרות לרכוש דירה ללא אותה עזרה של ההורים. אך, בצד הרצון הרבלעזור, ישנו חשש שמא בן/בת הזוג של ילדם ינצל את המצב, ובמקרה של גירושיןיטען לבעלות על הדירה. הסכם ממון שייחתם מראש, יבטל את חששות ההורים ויאפשרלהם בלב שקט לעזור לילדיהם, והזוג הצעיר יוכל ליהנות מפירות העזרה, ללאהסיכונים שבדבר.

לסיכום

הסכם ממון יכול להיות הדבר הכי טוב שיכול לקרות לזוג הצעיר, אך גם הכי רע! מסמךשהוכן באופן רשלני ולא מקצועי, עלול לעוות את רצון הצדדים ואף לגרום לעיוותהדין. משרד עו"ד קוהלי שם דגש מיוחד על הסכמי ממון, אותם יש לנסח באופןשלא משתמע לשתי פנים.

על הסכם ממון להכיל את כל הסיטואציות האפשריות, להתייחס לכל הרכושהקיים בהווה וזה שיהיה קיים בעתיד, בכדי למנוע מלחמות מיותרות ושברון לב.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג שלעו"ד לדיני משפחה, עורך דין לדיני משפחה - איתן קוהלי


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 עו"ד איתן קוהלי

איתן קוהלי משרד עורכי דין,
עו"ד לדיני משפחה, מגשר מוסמך ובורר

לפרטים נוספים -
http://kohali.co.il/ 


מאמרים נוספים מאת עו"ד איתן קוהלי
 
דיני משפחה - מהו צו הגנה?
03/06/13 | משפחה
צו הגנה הוא ניסיון חוקי למנוע אלימות במשפחה והוא ניתן על ידי בית משפט. במאמר הקרוב נפרט מתי ניתן צו הגנה לשם מה הוא ניתן וכיצד הוא מתקשר לסיפור שלפנינו.

עורך דין לדיני משפחה על הקריטריונים לקביעת מזונות
04/04/13 | משפחה
ישנן שתי הבחנות בסיסיות עליהן מסתמך בית הדין בקביעת המזונות לילדים. ההבחנה הראשונה מתייחסת לצרכיו ההכרחיים אל מול הצרכים הנוספים ואילו ההבחנה השנייה מתייחסת לטווח גילאי הילד

דיני משפחה - החוק כנגד הגירה לחו"ל עם הילדים
15/02/13 | משפחה
בעת הגלובליזציה המודרנית, אפשרות של הגירה ממדינה למדינה היא אפשרות פשוטה עבור אזרחי רוב המדינות. העידן המודרני פותח אפשרויות נרחבות של פיתוח קריירה בינלאומית, שטומנת בתוכה מעבר למדינה אחרת.

התאמת הדין למציאות החיים המשתנה: תשלום מזונות ע"י האם
31/07/12 | משפחה
בתקופה האחרונה, נראה כי מערכת המשפט בישראל עושה צעדים תקדימיים רבים לקירוב השוויון בין המינים בעיני החוק. אחת ההחלטות החשובות בתחום זה, הינה תשלום מזונות על ידי האם, כאשר האב הוא המשמורן.

משמורת משותפת ומזונות - כיצד שומרים על טובת הילדים?
08/02/12 | משפחה
משמורת משותפת הנו הסדר משפטי הקובע אחריות הורית משותפת של שני הורים החיים בנפרד ונושאים ביחד בעול גידול ילדיהם, תוך חלוקת זמני הורות שוויונית ונשיאה בהוצאות הילדים באופן שווה.

ילד מרדן? בית המשפט עשוי לפסוק הקטנת מזונות או הפחתתם
25/09/11 | משפחה
ביום 14/02/2011 פרסמנו מאמר המסביר את המושגים "ניכור הורי" ו"בן מרדן" ועמדנו על המשמעויות שעלולות לנבוע בנסיבות בהן ילד הוא בבחינת בן מרדן, היינו, אינו חפץ בשמירה על קשר עם אביו המחויב כלפיו בתשלום דמי המזונות, אינו מקיים את הסדרי הראיה עמו ואף נוהג כלפיו בדרך עולבת ופוגעת. בין היתר ציינו, כי במקרים קיצוניים, יכול בית המשפט להטיל על בן מרדן סנקציה בדמות הפחתה או ביטול של דמי המזונות להם זכאי הקטין מאביו.

האם פניה לגישור עשויה להועיל גם לכם
27/08/11 | משפחה
אם וכאשר קיבלתם את ההחלטה להיפרד – עומדות בפניכם שתי אפשרויות: האחת, לפנות לערכאות המשפט – בית המשפט לענייני משפחה ו/או בית הדין הרבני – לשם בירור המחלוקות והכרעתן.

מהן הסיבות לעריכת הסכם ממון (מבלוג של עו"ד לדיני משפחה)
24/05/11 | משפחה
התרגשות לפני החתונה, מחשבות תמימות על בית עם גדר לבנה וילדים המתרוצצים עם הכלב בחצר… מי מאתנו לא שקע במחשבות על אידיליה משפחתית ורעיון של להזדקן יחד עם אהובינו? אך מציאות חיינו, מוכיחה פעם אחר פעם שנישואין זה לא תמיד לנצח ותופעות של נישואין בגיל מאוחר או אף נישואים שניים, שלישיים וכו', הפכו לתופעה מוכרת בנוף הישראלי.

עורך דין לצוואה על עילות לפסילת צוואה
12/05/11 | ירושה
צוואה היא הדרך הבטוחה והיעילה ביותר לממש את רצון הנפטר במלואו לאחר לכתו. צוואה המנוסחת בצורה שלא משתמעת לשני פנים, בנויה בצורה נכונה, יש בה לחסוך סכסוכים בין יורשים, ואף לחסוך זמן יקר והתדיינות משפטית מיותרת. בטרם הכנת צוואה, חשוב לדעת שבחוק קיימות עילות לפסילת הצוואה, חשוב להכיר את הפירצות ולוודא שאינן קיימות בצוואה שהכנתם.

זכויותיהם של ידועים בציבור לעיזבון (מהבלוד של עו"ד לצוואה)
כיום חיים בישראל כמאה אלף בני אדם, המנהלים משק בית משותף האחד עם השני, וזאת מבלי לבוא במוסד הנישואין. מעמדם המשפטי של כ-50% מאותם הזוגות הינו מעמד של ידועים בציבור – הווה אומר מערכת יחסים בעלת תוקף משפטי לכל דבר, אך כזו הנעדרת כתובה וחופה. במאמר שלפניכם נתייחס לזכויותיו של מי שמוגדר ידוע בציבור בעיזבון במקרה של פטירתו של אחד מבני הזוג.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI