דף הבית ספורט וכושר גופני תוספי מזון מהו הפוספטדיל סרין (Phosphatidyl-serine)?
מהו הפוספטדיל סרין (Phosphatidyl-serine)?
קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית 13/07/10 |  צפיות: 2174

מהו הפוספטדיל סרין (Phosphatidyl-serine)?

הפוספוטדיל סרין Phosphatidylserine) PS) היא תרכובת בטבע שנמצאו מספר מאכליםכגון: דגים, אורז, ירקות עליים ירוקים ופולי סויה.

חשוב לציין, כי אצל בני אדם ויונקים אחרים הפוספטדילסרין נמצא בריכוז גבוהבמיוחד של ממברנות בתאים עם פעילות מטבולית גבוהה כמו: המוח, הלב, הכבד ואת שריריהשלד.

מבחינה כימית, הפוספוטדיל-סרין הינו פוספוליפיד (זרחן שומני), המורכבת חומצת אמינו סרין הקשורה לדיגליצריד (חומצתשומן – גליצרול הקשור לשתי חומצות שומן) באמצעות גשר פוספט (זרחן).

מחקר אחד מצביע על כך שהפוספטדיל סרין מעורב במספר פונקציות בקרום התאים, לרבותמספר תאים הנקשרים אחד לשני, הסדרת שחרור הורמונים, כגון: אצטיל-כולין, דופאמיןונור-אדרנלין ((noradrenaline המופרש על ידי תאי העצב, ואת האופן שבו רקמות מגיביםלתהליכים המעורבים בתגובת דלקת.

המוח ורקמות העצבים מכילים רמות גבוהות מאוד של הפוספטדיל סרין (PS), תפקידו בתאהתקשורת והרגולציה של הפרשת הורמוני עצב.

מחקרים עם מכרסמים הראו משלימה הפוספטדיל סרין משפר תפקוד קוגניטיבי, משפרת אתהלמידה / זיכרון, ועל מידת ההשפעה של הלחץ. בבני אדם, כמה מחקרים הראו כיהפוספוטדיל סרין משלימה השפעה רפואית משמעותית על תפקוד המוח של חולים הסובליםמהידרדרות קוגנטיבית. לא ברור איך תוספת הפוספטדיל סרין יכולה להפעיל את השפעותמועילות על תפקוד המוח, אלא שלאחרונה חוקרים מסוימים טוענים כי עלייה בריכוזיםהפוספטדיל סרין יכול לעזור לתמוך יכולת תפקודית של המיטוכונדריה במוח ועל תאיעצב.

ספורטאיםהפוספטדיל סרין

הסיפור התחיל בשנת ה- 90, כאשר החוקרים הבחינו כי תוספות של הפוספטדיל סרין נצפהשיפור בתפקוד המוח, אפילו אצל אנשים בריאים ללא סימנים של ירידה קוגניטיבית. ענייןמיוחד היה אפקט של הפוספוטדיל סרין על הפרשת הורמוני דחק (סטרס), כגון: קורטיזולהמופרש מבלוטות האדרנל במהלך ולאחר פעילות גופנית מאומצת, או מאמץ כרוני מוגזם רמותגבוהות של הורמוני לחץ אלו ידועים יקושר עם דיכוי המערכת החיסונית ואת התמוטטותרקמות - לא חדשות טובות עבור האתלטים! מן האמור לעיל, צריך להבין וללמוד כי ע"יתוספת של פוספוטדיל סרין הגורמת לירידה ברמות הקורטיזול, כך נפחית את התהליךהקטבולי (פירוק שרירים) ונתמוך במערכת החיסון ותפקודה.

המחקר משנות ה- 90 בדק את השפעת הפוספוטדילסרין במינון של 50 או 75 מ"ג ליום של PS על שחרורם של הורמוני הלחץלפני רכיבה על שמונה גברים בריאים אך לא מאומנים. התוצאות הראו ירידה משמעותיתבשחרור ההורמון קורטיזול לאחר רכיבת אופניים.

כעבור מספר שנים, מחקר אחר בדק את השפעת תוספת פוספוטדיל סרין, קבוצה של תשעהגברים בריאים אך לא פעילים שלקחו הפוספוטדיל סרין או פלצבו, 400 או 800 מ"ג ליוםבמשך תקופה של 10 ימים ולאחר מכן ביצעו פעילות גופנית נמרצת. במקרה זה, מינון של800 מ"ג הקהה הפוספוטדיל סרין שחרור קורטיזול מבלי להשפיע על שחרורו של הורמוניםאנבולים (anabolic) והורמון גדילה, ואילו המנה 400 מ"ג הראה שום השפעה מהותית עלההורמון קורטיזול.

השלב הבא של הסיפור הגיע כעבור שש שנים, כאשר בדקו החוקרים את ההשפעות של תוספתפוספוטדיל סרין ארוכת טווח על ייצור קורטיזול, שלאחר האימון (אימון התנגדותמאומצת). כך גילו כי הפוספוטדיל סרין הפחית את שחרורו של הקורטיזון לאחר אימונים.כמו כן, נצפתה גם התברר כי הייתה ירידה ברמות כאבי שרירים שלאחר האימון.

הפוספוטדיל סרין כנוגד חמצון?

קבוצת מחקר בריטית בראשות מייק קינגסלי באוניברסיטת ווילס, בדקו רכיבים של חומריתזונה (תוספי מזון) נוגדי חמצון על צמצום התגובות הדלקתיות, שלאחר האימון שרירים.כך נמצא כי לפוספוטדיל סרין השפעה המגבירה את הסיבולת השרירית.

יעקב עזרא הינו מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים -באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה). לפגישת יעוץ בקליניקה:0528567140


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית

קובי עזרא Ph.D מומחה לרפואה נטורופטית, ומאמן כושר. מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה).

כתב את הספרים:
1. אבן הפינה בתחום פיתוח הגוף.
2. ספורטולוגיה - המדריך לספורטאי.
3. סטרואידים-כל מה שרצית לדעת? ולא העזת לשאות!

בעל קליניקה לרפואה נטורופטית ונותן שרותים:
* טיפול במחלות שונות (כולסטרול, מחלות לב, סוכרת ועוד...).
* דיאטות הרזייה ועיצוב הגוף.
* פיתוח גוף - עיצוב וחיטוב הגוף.
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140
אתר: פיתוח גוף, אתר: דיאטה מהירה

דיאטה מהירה1, סוכרת הריון, אנטי אייג'ינג

פיתוח גוף

דיאטה מהירה | דיאטה אישית 


מאמרים נוספים מאת קובי עזרא Ph.D יעקב מומחה לרפואה נטורופטית
 
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD
צמיחה וגדילה בגובה - קובי עזרא PhD, צמיחה וגדילה בגובה נוצרת ע"י התארכות עצמות הארוכות, כתוצאה מכונדרוגנזה בצלחות האפיפיזאליות, המכונות גם צלחות הגדילה. תהליך זה נובע מהתרבות כונדרוציטים, היפרטרופיה והפרשת מטריקס חוץ תאית. המאורגן על ידי רשתות מורכבות של גורמים תזונתיים, תאיים, פרצרין ואנדוקריניים. ניתן להגדיר את גיל ההתבגרות כתקופת המעבר מילדות דרך התפתחות מאפיינים מיניים משניים ועד השגת הגובה הסופי בבגרות. מהירות הצמיחה מוגברת בתחילת המוקדמות או באמצע החיים, ידועה כגידול הפוברטלי.

קריאטין - קובי עזרא
קריאטין - קובי עזרא היא חומצה אורגנית חנקנית הנוצרת באופן טבעי. תפקידו העיקרי של הקריאטין הוא להקל על מיחזור של אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה של התא, בעיקר ברקמת השריר והמוח.

דיאטה מהירה מאוד
05/04/15 | דיאטה
דיאטה מהירה. דיאטות לירידה במשקל. ישנן סיבות שונות לאיזון המשקל ודיאטות שונות: החל ממראה חיצוני, עיסוק בספורט ובריאות, לרבות בריאות הלב וכלי הדם ומניעת סרטן....

חיטוב הגוף - קובי עזרא
21/06/14 | דיאטה
בדיאטת דיאט2אול אוכלים כמעט הכל! אך לרוב הדיאטה נקבעת בהתאם למה שהמטופל אוכל באורח ה"נורמאלי" שיגרתי. וכמובן בשילוב המזונות הייחודי! מניב את התוצאות האופטימאליות לחיטוב הגוף באופן מקסימאלי ומהיר ביותר.

מניעת סוכרת מסוג 2
יש חוקרים הטוענים שניתן למנוע סוכרת מסוג 2, זאת ע"י שינוי בהרגלי החיים. היות ותוכנית תזונה ודיאטה נכונה המותאמים לפרט בשילוב תוכנית אימונים אכן עשויים למנוע את התפתחות הסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 או סוכרת מבוגרים בלשון העם, בעלת מרכיב גנטי חזק יותר, תזונה ואורח חיים משפיעים על הסיכוי שהמחלה תתרחש בגיל צעיר יותר-40 או מבוגר יותר 60 ומעלה או אולי לעולם לא?!. הסיכון לסוג להופעת סוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית יכול להיות ירידה ע"י בשמירה על משקל תקין – כלומר השמנה יתרה ותזונה לא בריאה.

ויטמין d אוסטאופורוזיס
ויטמין d אוסטאופורוזיס ויטמין D או (Cholecalciferol) הוא ויטמין מסיס בשומן העוזר לגוף לספוג סידן. ויטמינים מסיסים בשומן מאוחסן ברקמות השומן של הגוף. בנוסף לסיוע לגוף לספוג סידן, ויטמין D גם מסייעת לגוף לשמור על כמות של סידן וזרחן בדם הנכונה. תוספת סידן וויטמין D מהווה טיפול הכרחי באוסטיאופורוזיס. מחלת האוסטאופורוזיס נמצאה מלווה באבחון שכיחות גבוהה של חסר בויטמין D. מקורות מזון ויטמין D מצויה במזונות הבאים: מוצרי חלב גבינה חמאה חלב מועשר (כל חלב בארה"ב הוא מועשר בויטמין D) דגים צדפות דגני בוקר

אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן
אוקסנדרולון וניוון שרירים דושן

אוקסנדרולון (Oxandrolone) משפר סינתזת שרירי השלד ופרופיל ביטוי גנים הגלובלי בניוון שרירים דושן.

מחקרים קודמים הראו כי ירידה בשרירים הקשורים בניוון שרירים דושן (Duchenne muscular dystrophy) כרוכה בחוסר איזון בין שיעורי סינתזה והפירוק של חלבוני השרירים. למרות שמחקרים קודמים הציעו כי האוקסנדרולון עשוי להיות מועיל בניוון שרירים דושן, מנגנון הפעולה של האוקסנדרולון על השרירים בניוון שרירים דושן עדיין אינו ברור.

ביופסיות שריר הגסטרוקנמיוס (שרירי השוקיים) ודגימות דם נאס


טיפול תזונתי בסוכרת - ד"ר קובי עזרא
29/08/13 | רפואה
טיפול תזונתי בסוכרת מטרות הטיפול תזונתי בטיפול בסוכרת כוללות שליטה על רמת הסוכר בדם ברמות כמעט נורמליות, שמירה על לחץ דם תקין ורמות כולסטרול, והשגת משקל בריא. דבקות בתזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, ושימוש בתרופות בעת צורך יכול להשיג יעדים אלה ולמזער את הסיכון לסיבוכים. תחזוקת משקל תקין דיאטה אישית: הנחיות נוכחיות של איגוד הסוכרת האמריקאי רושמים תכנית ארוחת מבוקרת קלוריות המשתמשות ברשימות חליפי המזון. יש לשמור על צריכת פחמימות קבועה למדי לאורך כל היום. ההנחיות גם להגביל את צריכת השומן הרווי ו

דיאטה הרזיה ושתיית קפה
דיאטה הרזיה ושתיית קפה: הקפאין מגביר תגובת הליפוליזה (Lipolysis), תגובה זאת גורמת להבין כי צריכת הקפאין תגביר את תהליך ניצול השומנים לאנרגיה ובעיקר בעת פעילות גופנית אירובית. מה הקשר בין שתיית קפה ודיאטה למטרת הרזיה? האלקלואיד קפאין אשר מצוי בקפה ובמשקאות אחרים הינו גורם לעלייה בפעילות המטבולית, בדומה להורמוני הסטרס, לכן הקפאין משפר ומגביר את רמות האנרגיה בגוף.

דיאטה וקפאין - ד"ר קובי עזרא
דיאטה וקפאין: כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI