דף הבית רוחניות שפת האור אלא בשעת הדחק
אלא בשעת הדחק
Yafator 14/11/20 |  צפיות: 6913

אלא בשעת הדחק, והוא רוצה לתקנן לאכילה ע״י הבהוב, האם זה בכלל האיסור של ענבים ודבר אחר.

שיטת ר״ת. לדבריו, לאכול את הענבים וכל כוונת ההגבלה ודבר אחר, הכוונה

שאסור לפועל להכשיר את האוכל למאכל, אלא יכול לאכול בזמן עבודתו, כמו שהן, ואם הם לא ראויים לאכילה, הפסיד את זכותו, ואסור לו לתקנן לאכילה ע״י שיתבל בהן את הפת.

מאמר בנושא הסרת כתמי שמן מבגדים לאחר כביסה

ולכן באופן שהם כבר ראויים בפני עצמן לאכילה, זכותו לאוכלן בכל אופן שרוצה, ומסתפקת הגמ׳ מה הדין כשרוצה להבהבן באור, וביאור הדבר, באופן שהענבים ראויים למאכל, ודאי שמותר, שכפי שאמרנו באופן שמתוקנים למאכל, יכול לאוכלן בכל אופן שרוצה, אלא הספק באופן שהענבים לא ראויים למאכל אלא בשעת הדחק, ורוצה להכשירן למאכל ע״י הבהוב, מי הוי כענבים ודבר אחר, דהיינו הצד האוסר, שיש כאן אותו טעם איסור שיש באופן שמטבל את הענבים, שהתורה אוסרת לפועל לתקן את האוכל, ומה לי ע״י דבר אחר, ומה לי ע״י הבהוב, סו״ס מכשירן למאכל, או דלמא די לך באופן שהתורה אוסרת באופן שלא אוכלן לבדן, אלא עם דבר אחר, אבל באופן שאוכלן לבדן, גם אם מכשירן למאכל, לא אסרה תורה באופן זה, ודו״ק.

ולהלכה, הנה בענין איסור הבהוב, נשארה הגמ׳ בספק, ולא מבואר כיצד דנים ספק בענין אכילת פועל, ויש בזה נ״מ גדולה להרבה ספיקות שלא אפשטו בגמ׳, ויסוד השאלה האם דנים זאת כספק מצוה ולחומרא, או כספק ממון ולקולא.

מידע שיש על אסף אלזרע

והנה הרמב״ם בהלכות שכירות פי״ב הלכה י׳ פוסק "ולא יהיו בניו מהבהבין לו השיבולין באור, שנאמר ואכלת ענבים כנפשך ענבים כמות שהן וכל כל כיוצא בזה", ומבואר שהרמב״ם פוסק שאסור לפועל לאכול, והראב״ד משיג על הרמב״ם, שהוי בעיה דלא אפשיטא, וצ״ב כוונת הראב״ד בהשגתו, ונראה לבאר, שהרמב״ם כתב בפשטות שאסור להבהב, ומשמע שמדין ודאי אסור, ולפי״ז אם הפועל יהבהב ויאכל, הבעה״ב יכול לתובעו בדין שהוי גזל, שכל פועל שלא אוכל לפי הכללים שהתורה קבעה, הוי גזל בידו, וכמבואר להדיא בחינוך מצוה תקע״ו, וזה התכוון הראב״ד לחלוק על הרמב״ם, שסו״ס הגמ׳ נשארה בספק האם מותר להבהב, ואמנם מספק אסור לפועל להבהב ולאכול, שהממע״ה ובעה״ב מוחזק בענבים, אבל

אם הפועל יהבהב ויאכל הוי כתפיסה בספק, ויהיה פטור מלשלם, וזה התכוון להשיג, שברמב״ם משמע שמדין ודאי אסור להבהב, ולא יועיל לפועל לתפוס, ודו״ק.

ובגוף הנידון כיצד דנים ספק באכילת פועל, לכאורה יש לומר שזה תלוי בעיקר יסוד הזכות, אם נאמר שהוי מצוה לשמים, והפועל הוא רק ההיכי תימצי לקיום המצוה, א״כ בספק צריך לדון כספק מצוה ולחומרא על בעה״ב, אבל לפי יסוד הגר״ח שהוי מזכויות

הממוניות, וכפי שהארכנו שהוי מצוה
דממוני׳, א״כ בספק צריך לפסוק כספק
בממון שהממע״ה, ודו״ק.דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 Yafator


 


מאמרים נוספים מאת Yafator
 
היסטוריה קצרה של כתוביות סגורות
כתוביות וכתוביות היו חלק מהמדיה הנגישה מאז 1972 ומילאו תפקיד גדול בפיתוח זכויות נכים כמו גם זכויות אזרח בארצות הברית. נוצר בתחילה עבור חירשים וכבדי שמיעה, הוא מיושם בקנה מידה גדול מאז אותה תקופה בכל תוכניות טלוויזיה באמצעות כתוביות וידאו וכעת באינטרנט עם YouTube ושירותי שיתוף רבים אחרים

גלה את היתרונות של תמלול פודקאסטים
כשאתה יוצר תוכן, כפודקאסר חיוני להבין שתמלילים יכולים להיות חלק גדול וגוזל זמן מבסיס התוכן שלך. ישנן דרכים שונות לטרוף מידע, ולכל אחד חייבת להיות חיבה שונה. תוכן השמע הוא ללא ספק נוח

כיצד צביעות משפיעה על בריאותך הנפשית ועל האבולוציה הרוחנית שלך
משורר מנתח את העולם בצורה פואטית. המשמעות היא שמשורר מתבונן ומבקר את העולם בדרכים רבות. משורר הוא אמן, פילוסוף ופסיכולוג שקורא את מחשבותיהם של אנשים ומבין את רגשותיהם.

כתוביות פופ-און ו-Roll-Up מוגדרות
פופ-און ורול-אפ הם שני סגנונות ההצגה הנפוצים בכתוביות בטלוויזיה. כתוביות צבע על משמשות לעתים לאפקטים מיוחדים, אך הן הרבה פחות נפוצות. המק"ס תומכת בשימוש בסגנון הפופ-און עבור כל כתוביות הטלוויזיה. WebVTT תומך ב-Pop-on כמו גם ב-paint-on כתוביות.

ביקורת ספר על "בובה על שרשרת"
לא כל מה שנוצץ הוא זהב יהיה עוד כותרת מעוררת השראה לספר המחייב הזה של אליסטר מקלין. מקלין לוקח אותנו ברחובות אמסטרדם, שם המראה החיצוני מטעה ומסתיר באותה מידה שהוא חושף מציאות מלוכלכת שהיא של אלימות והתעללות בסמים שבה דמויות מכובדות לכאורה הן הכל מלבד אידיאליות.

תכונות מערכת טלפון שיכולות לשנות את הדרך שבה עסק מתקשר
תקשורת היא גורם ההצלחה העיקרי של כל עסק. מערכות טלפון יכולות לבצע מספר פונקציות שיכולות להיות מועילות עבור העסק. הם יכולים לעזור ביצירת תקשורת טובה יותר עם מחזיקי העניין השונים של העסק.

6 משרות מקוונות קלות לביצוע מהבית
אפשרויות כמו שירות לקוחות, הזנת נתונים, סקרים, עיצוב, משאבי אנוש ועוד. למשרות אלו יש ביקוש רב משתי סיבות ברורות. ראשית, הם משתלמים ושנית, הם נותנים לך את החופש לעבוד מהבית שלך.

הדרך הטובה ביותר להתחיל משא ומתן
כשאני עובד עם מנהלי משא ומתן שרוצים להשתפר, אחת השאלות שמוצגות לי לרוב היא לא לגבי סגנונות משא ומתן שונים או טכניקות משא ומתן, אלא "מהי הדרך הטובה ביותר להתחיל משא ומתן"

מדוע יצירה מחדש של סרט מסווגת כהתנהגות עותק
מדי פעם אתה מוצא יוצרי סרטים שלוקחים סרט פופולרי פעם ומשנים כמה מהתכונות שלו תוך שמירה על העלילה הראשית. יצירת סרטים מחדש הם תופעה נפוצה בכל המדינות והשפות. ייתכן שהטרנדים משתנים

שירות תמלול רפואי הוא מחליף משחק נהדר עבור פרמדיקי
הפרמדיקים כל כך עסוקים שהם בקושי מוצאים זמן להקליד נרטיב ברור של המפגש עם המטופל. לכן, לעתים קרובות בעיות כמו הבאות צצות ב-PCR שלהם ויוצרות בעיות עבור רופאים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI