דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה איכות הסביבה התפיסות המקובלות בחברה לריחות רעים
התפיסות המקובלות בחברה לריחות רעים
אירה פינסקר 06/10/12 |  צפיות: 3466

ריח, בדומה ליופי, הוא עניין של הרגשה אישית. עד עצם היום הזה לא קיימים קריטריונים ברורים אשר יכולים לקבוע האם ריח מסוים הוא נעים או לא, נייטרלי או מפריע. יחד עם זאת, ההתייחסות של כל חברה לריחות מבוססת על מוסכמות. כך, למשל, בכל חברה המערבית רוב האנשים יסכימו, שריחות של רקבון, עובש, זיעה, צואה וכדומה הם ריחות רעים, ומכאן רק דרגת העוצמה של הריח נתונה לשיקול האישי של כל אחד ואחד. ריח של פריחה, ריח של רוח ים, ריח של קפה שחור ושל לחם טרי – כל אלה נחשבים בחברה לריחות נעימים, בכל עוצמה שהיא.

יחד עם זאת, ההתייחסות המקובלת בחברה לריחות עשויה להיות שנויה במחלוקת גם כאשר מדובר על אנשים בעלי רקע אחד ותרבות משותפת. כך, למשל, ישנן גבינות משובחות ויקרות המפיצות ריח אופייני של רקבון, אשר חלק מהאנשים תופס כריח רע. ייתכן כי הסיבה להתיחסות כה שונה נעוצה בעוצמתו של הריח: בסך הכל, מקור הריח הוא זעיר יחסית. דוגמא נוספת להתיחסות דו משמעית בחברה לריחות ניתן לראות בריחות חריפים כגון ריח של שום. חלק מהאנשים נהנים ממנו, בעוד שאחרים סובלים. גם ריח של כתורת או ריח של טבק עשוי להיות נעים רק לחלק מהאנשים.

ההתיחסות של כל חברה לריחות מבוססת על תרבות ומנהגים מקובלים. כך, למשל, ריח של זיעה נחשב לרע בכל התרבויות המערביות, ויחד עם זאת בחלק מהמצבים נסלח לאדם מזיע. לעומת זאת, ביפן אנשים מקפידים הקפדה יתרה על כך שאף אחד לא ישים לב שהם מסוגלים להזיע. הזעה נחשבת לתופעה מבישה. לעומת זאת, בחלק מהפולחנים הבודהיסטים בהודו ריח של גללים אינו נחשב לרע.

לסיכום, נראה שהמשפט הידוע שמכריז כי אין להתווכח על ריח, הוא נכון. תפיסתנו של הריחות השונים מבוססת במידה רבה על התיחסות החברה לריחות אלה. לכן יצרני הבשמים המסחריים שוברים את הראש בנסיון להפיק ריחות שימצאו חן בעיני מרבית הצרכנים, מתוך התחשבות ברקע התרבותי שלהם והכוונה אל קהל יעד מוגדר. ניחוח נעים בעוצמה הנכונה עשוי להפוך אדם רגיל למושך, ומוצר מן השורה למותג.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אירה פינסקר


 


מאמרים נוספים מאת אירה פינסקר
 
חנויות הריון: חנויות לשופינג בתקופת ההריון
20/05/13 | קניות
חנויות הריון אינן מציעות רק מוצרים לשימוש בתקופת ההריון, אלא גם מוצרים לתינוקות ולאמהות. לכן המונח חנויות הריון מתייחס לתקופה בה מומלץ לבצע את הרכישות.

מוצרי החתלה: חיוניים ונוספים
20/05/13 | קניות
מוצרי החתלה נועדו להקל על פעילויות הטיפוח של התינוק. בין המוצרים האלה ניתן למצוא פריטים חיוניים, שקשה בלעדיהם, ופריטים שאינם הכרחיים.

עגלות תינוק: מספר הגלגלים והשלכותיו
20/05/13 | קניות
עגלות תינוק יוצרו בעבר על גבי ארבעה גלגלים באופן קבוע. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הופיעו גם דגמים על גבי שלושה גלגלים. המאמר מביא את היתרונות ואת החסרונות התפקודיים של התצורה החדשה.

בגדי הריון: לכל משפחה ולכל תקציב
20/05/13 | אופנה
בגדי הריון מספקים מענה לצורכן של מיליוני נשים לתפקד באופן מלא בתקופת ההריון. בשוק קיימים מוצרים מקטגוריות שונות, המאפשרים לחדש את המלתחה בהתאם לאילוצי התקציב המשפחתי.

בחירה נבונה של עגלת מוצי
20/05/13 | קניות
עגלת מוצי היא עגלה יוקרתית, מתוחכמת, איכותית, אמינה ומסוגננת. בסניפי מדרלנד, המשווקת הבלעדית של מוצי בישראל, תוכלו להנות ממבחר רחב של דגמים ומייעוץ מקצועי.

טויוטה יאריס דור שלישי: נתונים עיקריים
טויוטה יאריס החדשה היא אחת המכוניות האיכותיות בשוק הרכבים הזעירים. במאמר נבחנים השינויים שבוצעו בדגם החדש של טויוטה יאריס.

טרייד אין: עסקה בטוחה
20/05/13 | צרכנות
טרייד אין נחשב בעבר לתחום אפור, כמעט על גבול הבלתי חוקי. בתי עסק קטנים ומפוקפקים הופיעו ונעלמו מהשוק. יחד עם זאת, כיום נמצאים בשוק כמה שחקנים סולידיים בתחום, אשר הפנייה אליהם נחשבת לבטוחה.

שדרוג של מכונית טויוטה בטרייד אין
20/05/13 | צרכנות
שדרוג של טויוטה בטרייד אין הוא עסקה נפוצה למדי, שכן לקוחות טויוטה שומרים בדרך כלל על נאמנות למותג. החלפת טויוטה בטרייד אין מאפשרת לבצע שתי עסקאות במקום אחד תוך חסכון משמעותי בזמן ובמאמץ.

טויוטה חדשה: הגשמת חלום
20/05/13 | צרכנות
רכישת טויוטה חדשה היא אירוע משמעותי בחיי כל נהג. שכלולים הנדסיים, אמינות גבוהה, בטיחות ונוחות בנסיעה – כל אלה יעמדו כעת לרשותו. המאמר דן בדרכים לביצוע הרכישה.

טרייד אין במחיר מחירון: תרגיל שיווקי
20/05/13 | צרכנות
עסקאות טרייד אין במחיר מחירון מוכרזות מדי פעם כמבצעים חסרי תקדים בסוכנויות רכב שונות. המאמר דן במהות המבצע, שאיננו אלא תרגיל שיווקי הנועד למשוך קהל לקוחות רחב אל הסוכנות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI