דף הבית עסקים ניהול ידע פיתוח הדרכה : ללמד בתבונה
פיתוח הדרכה : ללמד בתבונה
אירה פינסקר 12/02/13 |  צפיות: 13062

פיתוח הדרכה הוא תחום חדש יחסית בתחום של ניהול ושימור ידע ארגוני, אשר הופך לפופולרי יותר ויותר בשנים האחרונות. זכרון ארגוני הוא תכונה בעלת משמעות רבה לתפקודו של הארגון, המאפשרת למנוע טעויות חוזרות, ללמוד מנסיון קודם ולהשתפר. יחד עם זאת, במציאות הדינאמית בה אנו חיים תחלופת העובדים היא גבוהה ולעתים ארגון בעל וותק רב מבחינת הכותרת אינו יכול להתגאות בידע ונסיון מצטברים, שכן כל עובדיו חדשים.

פיתוח הדרכה עוסק באנשים, וליתר דיוק – בזכרונם של אנשים בודדים, אשר יכול וצריך להרכיב את הזכרון הארגוני. חברות ומוסדות השואפים לשמר את הזכרון הארגוני שלהם ולהעביר את הידע לדורות הבאים, עושים במקרים רבים טעות נפוצה אחת. הם עוסקים בכתיבת נהלים ותחקירי פרויקטים, המצטברים לכרכים עבי כרס, שעל כל עובד חדש ללמוד.

בפועל, אף אחד לא מצליח להתגבר על כמות קריאה שכזאת, קריאה שבנוסף להיות משעממת למדי, עדיין מנותקת מהמציאות עבור עובד חדש שזה עתה נחת בתפקיד. בנוסף, כמות המידע העצומה מרתיעה את הקורא ולא מאפשרת לו לזכור את כל הנתונים, שלא לדבר על יישומם.

מומחים לפיתוח הדרכה יודעים שאין טעם רב להושיב עובד חדש בכסא מול קלסר עבה ולצפות ממנו שכך הוא יבין את אופי הארגון, את הנהלים שלו, את תפקודו במצבים שונים, את מערכת הגומלין בין המחלקות השונות וכדומה. לכן ממליצים המומחים שכל תוכנית הדרכה שהיא תתבסס על מספר נקודות חשובות.

ראשית כל, ההדרכה צריכה להיות קצרה ולכלול 4-5 נקודות בכל שיעור. שנית, היא צריכה להיות מלווה בדוגמאות מהשטח. שלישית, רצוי (אם כי לא תמיד אפשרי) שהיא תתקיים תוך כדי ביצוע משימות אמיתיות: כלומר, עדיף שהעובד החדש ילווה עובד וותיק ויקבל הסברים במהלך ביצוע המשימות. פיתוח הדרכה שמבוסס על שילוב של תאוריה ופרקטיקה, בכמויות מידע מדודות ולא גדולות מדי, עשוי להניב פרי.

לסיכום, פיתוח הדרכה הוא תחום צעיר ובעל פוטנציאל רב בענף ניהול הידע. הדרכת עובדים המתחשבת בתכונותיו של הזכרון האנושי, ביכולת קליטת מידע ובהעברתו מהזכרון לטווח הקצר לזכרון לטווח הארוך, במגבלות של כמויות מידע שיכולות להקלט בזמן מדוד – עשויה לתרום משמעותית לארגון ולאפשר לעובדיו החדשים להשתלב בהצלחה בתפקיד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אירה פינסקר


 


מאמרים נוספים מאת אירה פינסקר
 
חנויות הריון: חנויות לשופינג בתקופת ההריון
20/05/13 | קניות
חנויות הריון אינן מציעות רק מוצרים לשימוש בתקופת ההריון, אלא גם מוצרים לתינוקות ולאמהות. לכן המונח חנויות הריון מתייחס לתקופה בה מומלץ לבצע את הרכישות.

מוצרי החתלה: חיוניים ונוספים
20/05/13 | קניות
מוצרי החתלה נועדו להקל על פעילויות הטיפוח של התינוק. בין המוצרים האלה ניתן למצוא פריטים חיוניים, שקשה בלעדיהם, ופריטים שאינם הכרחיים.

עגלות תינוק: מספר הגלגלים והשלכותיו
20/05/13 | קניות
עגלות תינוק יוצרו בעבר על גבי ארבעה גלגלים באופן קבוע. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הופיעו גם דגמים על גבי שלושה גלגלים. המאמר מביא את היתרונות ואת החסרונות התפקודיים של התצורה החדשה.

בגדי הריון: לכל משפחה ולכל תקציב
20/05/13 | אופנה
בגדי הריון מספקים מענה לצורכן של מיליוני נשים לתפקד באופן מלא בתקופת ההריון. בשוק קיימים מוצרים מקטגוריות שונות, המאפשרים לחדש את המלתחה בהתאם לאילוצי התקציב המשפחתי.

בחירה נבונה של עגלת מוצי
20/05/13 | קניות
עגלת מוצי היא עגלה יוקרתית, מתוחכמת, איכותית, אמינה ומסוגננת. בסניפי מדרלנד, המשווקת הבלעדית של מוצי בישראל, תוכלו להנות ממבחר רחב של דגמים ומייעוץ מקצועי.

טויוטה יאריס דור שלישי: נתונים עיקריים
טויוטה יאריס החדשה היא אחת המכוניות האיכותיות בשוק הרכבים הזעירים. במאמר נבחנים השינויים שבוצעו בדגם החדש של טויוטה יאריס.

טרייד אין: עסקה בטוחה
20/05/13 | צרכנות
טרייד אין נחשב בעבר לתחום אפור, כמעט על גבול הבלתי חוקי. בתי עסק קטנים ומפוקפקים הופיעו ונעלמו מהשוק. יחד עם זאת, כיום נמצאים בשוק כמה שחקנים סולידיים בתחום, אשר הפנייה אליהם נחשבת לבטוחה.

שדרוג של מכונית טויוטה בטרייד אין
20/05/13 | צרכנות
שדרוג של טויוטה בטרייד אין הוא עסקה נפוצה למדי, שכן לקוחות טויוטה שומרים בדרך כלל על נאמנות למותג. החלפת טויוטה בטרייד אין מאפשרת לבצע שתי עסקאות במקום אחד תוך חסכון משמעותי בזמן ובמאמץ.

טויוטה חדשה: הגשמת חלום
20/05/13 | צרכנות
רכישת טויוטה חדשה היא אירוע משמעותי בחיי כל נהג. שכלולים הנדסיים, אמינות גבוהה, בטיחות ונוחות בנסיעה – כל אלה יעמדו כעת לרשותו. המאמר דן בדרכים לביצוע הרכישה.

טרייד אין במחיר מחירון: תרגיל שיווקי
20/05/13 | צרכנות
עסקאות טרייד אין במחיר מחירון מוכרזות מדי פעם כמבצעים חסרי תקדים בסוכנויות רכב שונות. המאמר דן במהות המבצע, שאיננו אלא תרגיל שיווקי הנועד למשוך קהל לקוחות רחב אל הסוכנות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI