דף הבית חברה, פוליטיקה ומדינה איכות הסביבה טיפול בשפכים : צורך, מטרות וכלים
טיפול בשפכים : צורך, מטרות וכלים
אירה פינסקר 12/02/13 |  צפיות: 13196

שפכים הם תוצר לוואי של פעילות ומחייה של בני אדם בסביבה. השפכים מתחלקים לביתיים (המכילים בעיקר פסולת אורגנית), חקלאיים (המכילים שאריות של חומרי הדברה ודישון), ותעשייתיים (המכילים בין היתר גם רעלים, מתכות כבדות, מלחים וכדומה). המצאותם של חומרים פתוגניים, אנאורגניים או רעילים במי הביוב מחייבת טיפול בשפכים .

טיפול בשפכים משמעותו פירוק של כל החומרים המזהמים שניתן לפרק וסילוק כל הבוצה מהמים המכילים אותה. המים שנשארים לאחר הטיפול בשפכים נקראים מי קולחים. אלה הם, למעשה, מי הביוב שעברו טיהור ותכולת המזהמים בהם נמוכה מאוד.

טיפול בשפכים מתחיל במערכת הולכה תקנית ומתאימה. ראשית כל, כיום כל השפכים מובלים אל מתקני הטיפול בשפכים, ולא מוזרמים ישירות אל קרקעות ומקורות מים. שנית, במקרים מסוימים הצנרת עוברת עיבוד וטיפול מיוחד המיועד להפוך אותה לעמידה בפני חומרים כימיים מסוימים הנמצאים בשפכים התעשייתיים. קיימים תקנים מקצועיים לתכנון צנרת הולכת השפכים, אשר קובעים את קוטרי הצינורות, את השיפוע שלהם, את הצורך בסניקה ובשוחות בקרה, וכדומה.

מט"שים (מכוני טיהור שפכים) נמצאים בדרך כלל בריחוק מאזורי מגורים, והם אלה שקולטים את השפכים. הטיפול בשפכים מתבצע בטכנולוגיות שונות, כאשר השיטה הרווחת היא שיטה מכנית-ביולוגית. בטכנולוגיה הזאת הטיהור מבוצע במספר שלבים, הכולל סינון ושיקוע של מזהמים גדולים, פירוק של הפסולת על ידי מיקרואורגניזמים שונים תוך סחרור המים והחדרת חמצן אל עומקיהם, והפדרת הבוצה מהמים המטוהרים.

רמת הטיהור של מי הקולחין נקבעת על ידי תקנות מיוחדות, ומגדירה את אופי השימוש החוזר בהם. חלק ממי הקולחין יכולים לשמש בתעשייה או בחקלאות באופן מוגבל, חלק – באופן בלתי מוגבל, וחלק יכולים לשוב אל הנחלים. נכון להיום כ-80% מסך השפכים המיוצרים בישראל מושבים לשימושים שונים.

לסיכום, טיפול בשפכים נועד למנוע מפגעים תברואתיים וסביבתיים ולהביא לחסכון משמעותי במים. התפתחותן של טכנולוגיות הטיהור והתיעלותן, במקביל לשיפור מערכת החקיקה והאכיפה, הביאו למצב בו מרבית השפכים מטופלים ומטוהרים, והמים מוחזרים לתעשייה, גינון או חקלאות. יחד עם זאת, ישנו עדיין מקום לשיפור, בעיקר בתחום אבטחת האיכות של מי הקולחים והורדת עלויות הטיפול.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אירה פינסקר


 


מאמרים נוספים מאת אירה פינסקר
 
חנויות הריון: חנויות לשופינג בתקופת ההריון
20/05/13 | קניות
חנויות הריון אינן מציעות רק מוצרים לשימוש בתקופת ההריון, אלא גם מוצרים לתינוקות ולאמהות. לכן המונח חנויות הריון מתייחס לתקופה בה מומלץ לבצע את הרכישות.

מוצרי החתלה: חיוניים ונוספים
20/05/13 | קניות
מוצרי החתלה נועדו להקל על פעילויות הטיפוח של התינוק. בין המוצרים האלה ניתן למצוא פריטים חיוניים, שקשה בלעדיהם, ופריטים שאינם הכרחיים.

עגלות תינוק: מספר הגלגלים והשלכותיו
20/05/13 | קניות
עגלות תינוק יוצרו בעבר על גבי ארבעה גלגלים באופן קבוע. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הופיעו גם דגמים על גבי שלושה גלגלים. המאמר מביא את היתרונות ואת החסרונות התפקודיים של התצורה החדשה.

בגדי הריון: לכל משפחה ולכל תקציב
20/05/13 | אופנה
בגדי הריון מספקים מענה לצורכן של מיליוני נשים לתפקד באופן מלא בתקופת ההריון. בשוק קיימים מוצרים מקטגוריות שונות, המאפשרים לחדש את המלתחה בהתאם לאילוצי התקציב המשפחתי.

בחירה נבונה של עגלת מוצי
20/05/13 | קניות
עגלת מוצי היא עגלה יוקרתית, מתוחכמת, איכותית, אמינה ומסוגננת. בסניפי מדרלנד, המשווקת הבלעדית של מוצי בישראל, תוכלו להנות ממבחר רחב של דגמים ומייעוץ מקצועי.

טויוטה יאריס דור שלישי: נתונים עיקריים
טויוטה יאריס החדשה היא אחת המכוניות האיכותיות בשוק הרכבים הזעירים. במאמר נבחנים השינויים שבוצעו בדגם החדש של טויוטה יאריס.

טרייד אין: עסקה בטוחה
20/05/13 | צרכנות
טרייד אין נחשב בעבר לתחום אפור, כמעט על גבול הבלתי חוקי. בתי עסק קטנים ומפוקפקים הופיעו ונעלמו מהשוק. יחד עם זאת, כיום נמצאים בשוק כמה שחקנים סולידיים בתחום, אשר הפנייה אליהם נחשבת לבטוחה.

שדרוג של מכונית טויוטה בטרייד אין
20/05/13 | צרכנות
שדרוג של טויוטה בטרייד אין הוא עסקה נפוצה למדי, שכן לקוחות טויוטה שומרים בדרך כלל על נאמנות למותג. החלפת טויוטה בטרייד אין מאפשרת לבצע שתי עסקאות במקום אחד תוך חסכון משמעותי בזמן ובמאמץ.

טויוטה חדשה: הגשמת חלום
20/05/13 | צרכנות
רכישת טויוטה חדשה היא אירוע משמעותי בחיי כל נהג. שכלולים הנדסיים, אמינות גבוהה, בטיחות ונוחות בנסיעה – כל אלה יעמדו כעת לרשותו. המאמר דן בדרכים לביצוע הרכישה.

טרייד אין במחיר מחירון: תרגיל שיווקי
20/05/13 | צרכנות
עסקאות טרייד אין במחיר מחירון מוכרזות מדי פעם כמבצעים חסרי תקדים בסוכנויות רכב שונות. המאמר דן במהות המבצע, שאיננו אלא תרגיל שיווקי הנועד למשוך קהל לקוחות רחב אל הסוכנות.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI