דף הבית חינוך ולימודים מכינות, בגרות ופסיכומטרי המבחן הפסיכומטרי והתפתחותו
המבחן הפסיכומטרי והתפתחותו
רוני ארז 04/06/13 |  צפיות: 13387

לקראת מועדי פסיכומטרי ההולכים וקרבים בוודאי תתעניינו לדעת מהו בדיוק המבחן וכיצד התפתח. ראשית, הפסיכומטרי הינו מבחן יחסי שנועד לבדוק את הכישורים השכליים והנפשיים של הנבחן ביחס לנבחנים אחרים. חשוב לדעת כי הפסיכומטרי אינו המצאה ישראלית ושקיימים בעולם מבחנים פסיכומטריים רבים ושונים, הבודקים בעיקר את היכולות המתמטיות והשפתיות של נבחנים. בישראל מזוהה המבחן עם בחינות המיון למוסדות האקדמיים, והוא מתקיים בחמישה מועדים לאורך השנה -  פסיכומטרי יולי, פברואר, אוקטובר, אפריל ודצמבר.

התפתחות הפסיכומטרי בעולם

למעשה, מבחנים להערכת יכולות אינטלקטואליות החלו להופיע כבר במאה השבע עשרה, עם התפתחות ועליית חשיבות המדע בחברה המערבית. לאחר מכן, המבחנים הראשונים שפותחו במאה התשע עשרה על ידי מדענים מובילים, שימשו ככלי למדידת הבדלים בין בני אדם ובעיקר לזיהוי פיגור שכלי. בתחילת המאה העשרים החלו מבחנים אלו לבחון גם את מנת המשכל בכלל האוכלוסייה, והיו מבוססים ברובם על אתגרי תפיסה וחישה. לאחר מלחמת העולם הראשונה התפתחו המבחנים בארה"ב לרב-בררתיים, ושימשו בעיקר למטרות גיוס לצבא. עם הזמן עברו גם לשימושה של האקדמיה.

התפתחות הפסיכומטרי בארץ

מבחני פסיכומטרי בישראל כבר ידעו לא מעט שינויים מאז החלו להיכתב בתחילת שנות השמונים. עד אותה עת הקבלה לאקדמיה היתה מבוססת רק על ציוני בחינות הבגרות ועל בחינות פנימיות של האוניברסיטאות. ואולם, עקב עליית הביקוש עבור לימודים אקדמיים נוצר צורך בכלי מיון אחיד ואמין אשר ישמש את כל המוסדות להשכלה גבוהה. לשם כך הקימו האוניברסיטאות גוף חיצוני שנקרא המרכז הארצי לבחינות והערכה, שתפקידו העיקרי היה לתכנן, לפתח ולבנות מבחני קבלה ומיון לאקדמיה. גוף זה כתב בין היתר את בחינות הפסיכומטרי אשר עברו עם השנים תמורות ורפורמות רבות. הרפורמה האחרונה נעשתה בשנת אלפים ושתיים עשרה, וכל הבחינות כיום נכתבות ומתנהלות על פיה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 רוני ארז


 


מאמרים נוספים מאת רוני ארז
 
חלום ה- Realocation של כולם
אנשים רבים חולמים על הגירה למדינה אחרת עבור מגורים, עבודה או לימודים. תופעת ה- Realocation הולכת וצומחת עם כל שנה שעוברת, זאת משום שכיום להגר למדינה אחרת הפך להיות דבר שגור ואפשרי. עם כניסתן של הטכנול

צו ראשון – עצות והבהרות
אין ספק כי קבלת צו ראשון היא מאורע משמעותי בחיים, ורבים הם המגיעים ללשכות הגיוס נרגשים ולחוצים. לכן, חשוב להבין מראש מה צפוי לכם, ולהתנהל באופן נכון על מנת שהיום יעבור במהירות האפשרית ועל הצד הטוב ביותר.

למה כדאי לגשת ללימודי רפואה באיטליה
אין ספק כי לימודי רפואה באיטליה מועדפים על סטודנטים זרים מישראל ומכל העולם, וזאת בזכת קשת רחבה של יתרונות. ראשית, מדובר בלימודים במדינה קרובה יחסית לישראל, בעלת תרבות מערבית וים תיכונית תוססת, המציעה חיי תרבות ופנאי משובחים, ומגורים במקומות מהיפים בעולם

מגוון קורסי אנגלית און ליין
התפתחות האינטרנט בעשור האחרון, לצד חדירתה לכל בית אב ועסק ולכל תחום עניין, הפכה את הרשת לכלי רב עוצמה המייעל ומשפר את איכות החיים. אחת האופציות החדשות שהרשת מציעה לגולשים בה הינה לימודים און ליין בתחומים רבים ושונים, כולל קורסי לימוד אנגלית באינטרנט.

תנאי קבלה ללימודי רפואה בארץ ובחו"ל
לימודי רפואה הינם משאת נפשם של אנשים רבים המעוניינים לחקור את גוף האדם ולהביא מזור ועזרה לסובלים. יחד עם זאת, לימודים אלו אינם מתאימים לכל אחד, ולו מפני שהם נפרסים על פני שש שנים, שלאחריהן יש לגשת ללימודי התמחות נוספים שאוכם משתנה כתלות בתחום ההתמחות.

מבחן GRE כתנאי קבלה ללימודי תואר שני בחו"ל
GRE הינו מבחן בינלאומי בשפה האנגלית, המשמש ככלי למיון וסינון סטודנטים זרים המעוניינים ללמוד בחו"ל לתואר שני.

טויוטה היילקס - כוח עבודה אמיתי
23/09/13 | רכב
כאשר עומדים לרכוש רכב חדש לצרכי עבודה מתכוונים לטנדר חזק, גדולה ויציב, המסוגל לעמוד בתנאי שטח קשים ולספוג זעזועים וחבטות. כלומר, רכב שאינו מצועצע אלא מהווה כוח עבודה אמיתי, כמו שרק טויוטה היילקס מציע.

לימודי וטרינריה - תכני הלימוד ואפשרויות תעסוקה
על מנת לשמור על החיות ולדאוג לבריאותן יש צורך באנשי מקצוע מיומנים אשר סיימו לימודי וטרינריה בארץ או בחו"ל.

ללמוד אנגלית לבד
לנוכח תהליכי הגלובליזציה החלים בעולם ואשר משפיעים גם על הווי העסקים והתרבות בישראל, ניכרת בשנים האחרונות מגמת עלייה ברצון ללמוד אנגלית בקרב מגזרים שונים.

מידע כללי אודות ציוני המבחן הפסיכומטרי
אין ספק כי העניין המכריע והחשוב ביותר בבחינה הפסיכומטרית הוא הציון המושג בה.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI